ALMANCA İSİMLER

Bu dersimizde alman isimleri bayan, alman isimleri erkek, almanca isimler ve artikelleri, almanca isim kelimeleri, almanca isim ne demek, almanca ülke isimleri gibi konuları ele alacağız.

Almanca'da 3 tür isim blunur.Her isim bu üç gruptan birine dahildir. Çoğu isim için bir tür tanımlaması olmayan İngilizce'nin aksine, Almanca bir ismin ve ismin işaret ettiği şeyin türü çoğunlukla farklılık gösterir. Almanca öğrencilerine, çoğunlukla Almanca sözcükleri beraberindeki belirli tanımlıkları ile kullanmaları tavsiye edilir (İngilizce'deki “the” sözcüğüne eşdeğer).
Bunlar ;

1-) Erkek İsimler (Eril Cins)
2-) Dişi İsimler (Dişi Cins)
3-) Cinsiyetsiz İsimler (Nötr Cins)


Almanca'da genel olarak cinsiyeti erkek olan kelimelerin artikeli "der", cinsiyeti dişi olanların artikeli "die" , cinsiyetsiz olanların artikeli ise "das" tır.


1-) Cinsiyeti Erkek Olan İsimler :


Gün, ay, mevsim isimleri, yönler ve rüzgar isimleri, cinsiyeti erkek olan tüm canlılar, maden isimlerinin büyük çoğunluğu ve -en,-ich,-ig,-ast harfleriyle biten isimler Erkek türündendir.

2-) Cinsiyeti Dişi Olan İsimler :


Dişi canlılar, tüm sayılar, meyve, ağaç, çiçek isimleriyle ırmak, nehir isimleri ve -in,-e,-ei,-ung,-heit,-ion,-keit harfleriyle biten isimlerin büyük çoğunluğu Dişi türündendir.

3-) Cinsiyetsiz Olan İsimler :


Ülke ve şehir isimlerinin büyük çoğunluğu, hem dişi hem de erkek canlılar için ortak kullanılan isimler ve canlıların yavruları, metal adları ve fiil veya sıfattan türetme tüm isimler Cinsiyetsizdir.


DİĞER ALMANCA VİDEO VE KONU ANLATIMLARI İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ KONULAR
BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN

  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Bunca düzen, bunca dengenin olduğu şu kainat kitabını okuyabilenler Allah'ın varlığını ve birliğini rahatça idrak edebilirler.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR