DİZANTERİ


Bu makalemizde dizanteri nedir, dizanteri özellikleri, dizanteri hastalğı nedir, dizanteri belirtileri, dizanteri kaç günde geçer, dizanteri nedenleri, dizanteri tedavisi kaç gün sürer, dizanteriye ne iyi gelir gibi konuları ele alacağız.

Bulaşıcı ve salgın bir hastalıktır.Bazı parazitlerin kalınbağırsağa yerleşmesiyle oluşan bir hastalıktır. Karaciğer ve bazı organlarda apseye neden olur. Sıcak ülkelerde çok sık olarak görülen bir hastalıktır. Basilli dizanteri ve amipli dizanteri diye 2 şekli vardır. Basilli dizanteri  shigella grubu mikroplar tarafından meydana getirilir. Dışkı yayılmasını kolaylaştıran kötü sağlık koşulları yüzünden gelişmekte olan ülkelerde yerleşik olarak çok sık görülür.  Amipli dizanteri entamoeba histolytica ismi verilen bir amip tarafından meydana getirilen, dizanteri şeklidir. Sıcak ülkelerde çok sık olarak görülen yerleşik bir hastalıktır. Bazen nedeni bilinmeyen akut bir nöbetle başlar. Tedavi edilmezse süreğenleşebilir.

 

Dizanteri Belirtileri

 

Basilli dizanteri kırıklık halsizlik ve ateş yükselmesi ile başlar. Çok geçmeden hastada karın ağrıları ile birlikte ishal hâsıl olur. Hastada; kanlı ve balgam kıvamında ishal, karın ağrısı, halsizlik ve ateş görülür.Derin bir halsizlik içinde yatağa düşmüştür. Amipli dizanteri, basilli dizanterinin tersine olarak, sinsi ve gürültüsüz bir şekilde başlar. Hastada kanlı ishal, ateş, karın krampları, kilo kaybı, ve halsizlik görülür.

 

Dizanteri Tedavisi

 

Basilli dizanteri  tedavisinde ilaç olarak en mühimi, direkt olarak basil üzerine etkili olan ilaçlardır. Bunlar arasında; tetrasiklin, kloramfenikol, sulfamidler ve streptomisin sayılabilir. Bu ilaçlar, mutlaka bir doktorun denetiminde kullanılmalıdır.Amipli dizanterinin tedavisinde  metranidazol ve terasiklin grubu ilaçlar kullanılır. Genelde 10 günlük tedavi yeterlidir. Hastalıktan korunmak için temizlik, içme sularının 50 derecenin üzerine kadar ısıtılması yarar sağlar.


DİĞER HASTALIKLARIMIZ İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN
  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Bunca düzen, bunca dengenin olduğu şu kainat kitabını okuyabilenler Allah'ın varlığını ve birliğini rahatça idrak edebilirler.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR