GRİP


Bu makalemizde grip nedir, grip nedenleri, grip nasıl geçer, grip belirtileri, grip tedavisi, grip aşısı, grip nasıl çabuk geçer gibi konuları ele alacağız.

Diğer üst solunum yolu rahatsızlıklarına göre daha ağır seyreder. Alt solunum yolları da hastalığa karışabilir. Sağlıklı insanlarda ortalama bir haftada geçer.

 

Grip Belirtileri

40 dereceye varan ateş, halsizlik, kaslarda ağrı, ışıktan rahatsız olma, gözde sulanma, burun akıntısı, boyun lenf bezlerinde şişme görülür. Bu belirtilerden yaklaşık 3 gün sonra boğazda ve göğüste yanma hissi, öksürük olur.


Bulaşma, solunum yolları salgılarıyla olduğu için soğuk algınlığında alınması gereken önlemler grip için de alınmalıdır.

 

Grip Tedavisi

 

Yaklaşık bir hafta içinde hastalık kendiliğinden iyileşecektir; ancak doktora gitmek ve 3-5 gün iyice dinlenmek gereklidir. Bol sıvı tüketilmesi de salgıların rahatça dışarı atılmasını sağladığından iyileşmeyi hızlandırır.

 

Grip Aşısı

Kısaca HIB denilen “hemofilus influenza” adlı bakteriyle oluşan gripte aşı koruyucudur. HİB bakterisi ayrıca menenjit, zatürre ve orta kulak iltihabına da yol açabilmektedir. Virüsle oluşan gripte ise, aşı HİB’de olduğu gibi tam koruyucu değildir. Çünkü her yıl salgın yapan aynı virüsün tipi farklılaşmaktadır.


DİĞER HASTALIKLARIMIZ İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN
  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Bunca düzen, bunca dengenin olduğu şu kainat kitabını okuyabilenler Allah'ın varlığını ve birliğini rahatça idrak edebilirler.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR