Açelya Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde açelya çiçeği hakkında bilgi, açelya çiçeğinin özellikleri, açelya çiçeği faydaları gibi konuları ele alacağız.

Açelya bitkisi güzel görünümü nedeniyle çoğu yerde bitki yetiştirenler için sıkça tercih edilen bir bitkidir. Açelya güzelliğinin yanı sıra sahip olduğu renkler ve bu renkleri adeta taçlandıran çiçekleri ile göz zevki açısında ayrı bir değerdir. Familya olarak Fundagillere mensup olan açelya doğal olarak yetiştiği yer Karadenizdir.

Mide ağrılarında, mayasıl, ülser, gastrit gibi hastalıklarda ve yara, burun kanamalarında kullanılır. Dişeti iltihabında gargara şeklinde kullanılır. Ayrıca kaynatılan aynı poşet egzama gibi yaralar üzerinde sürülürse faydalıdır.

Bazı yan etkilerini de sayacak olursak bitki yapraklarının yenmesi ile bulantı, kusma, baş dönmesi, kaşıntı, ishal gibi belirtiler ortaya çıkar. Aynı zamanda tükürük salgısında artma, bulantı, kusma, ishal, bağırsaklarda kramp ve ağrılar, baş Dönmesi deride Kaşıntı ve yanma hissi gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Makale bilgilendirme amaçlı olup işin uzmanının tavsiyeleri doğrultusunda kullanınız.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR