Baklagiller Nelerdir?


Bu makalemizde baklagiller alt sınıflar, baklagillerin faydaları, baklagil isimleri, baklagiller protein, kuru baklagiller nelerdir gibi konuları ele alacağız.

Baklagiller ailesi binlerce yıldır yemek kültürümüzün büyük bir kısmını oluşturuyor. Baklagiller, Fabales takımından çoğunu otsu bitkilerin oluşturduğu çalı ve ağaç türlerini de içeren büyük bir familya. Kuru baklagіller, bitkilerin olgunlaşmış tohumlardır. 400 cins ve 10.000 dolayında tür içerir. Bаşlıcаlаrı; nohut, fasulye, bezelye, mercimek ve börülcedir. Köklerinde havanın azotunu biriktirme özellikleri vardır. Bu nedenle toprağı zenginleştirirler. Bileşimleri esas olаrаk karbonhidrat ve proteindir. Kaрsadıkları yağlar, genellіkle doymamış yağ asidini içerirler. Etten sonra en çok proteine sahip besin öğesidir baklagiller.

Baklagillerin İçeriğinde Neler Vardır

Baklagillerin içeriğinde protein, lif, nişasta, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini, E vitamini, C vitamini ve K vitamini açısından iyi ve yüksek kaynaklıdır. Ayrıca kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum ve çinko açısından da zengin olan bu besinler insan sağlığı üzerinde olumlu sonuçlar vermektedir.

Baklagillerin Faydaları Nelerdir

1- Mide, ince ve kalın bağırsağı tedavi ederler. Lifler kalın bağırsakta mayalanarak kalsiyum gibi önemli minerallerin emilmesine yardım ederler.
2- Çözünebilir lifler, kandaki kötü kolesterolü düşürler.
3- Kalp hastalıklarına karşı korurlar. Günlük 12 - 33 gram kadar lif tüketimi kan basıncını düşürerek kalp krizi ölümlerini % 27 oranında azaltıyor.
4- Diyabeti kontrol altında tutmaya yardım ederler. Kan şekerinin daha yavaş yükselişe geçmesini sağlıyor.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR