Boyun Düzleşmesi Nasıl Tedavi Edilir?


Bu makalemizde boyun düzleşmesi nasıl tedavi edilir, boyun düzleşmesi tedavisi, boyun düzleşmesi nedenleri, boyun düzleşmesi fizik tedavi gibi konuları ele alacağız.

Boyun düzleşmesi hastalığı son zamanlarda özellikle genç nüfusta oldukça sık görülen bir hastalık çeşididir. Bu hastalık türü yorgunluğun,stres’in ve aşırı düşünmenin neden olduğu bir hastalıktır. Boyun düzleşmesi, şekli C’ye benzeyen omurga’nın aşırı yüklenme,aşırı stres ve stres gibi nedenlerden dolayı omurga’nın I şeklini almasıdır.Omurga, yandan bakıldığında bir takım eğriliklerden oluşuyor. Öyle ki boyunda, sırtta ve belde farklı çukurlaşmalar bulunuyor. Boyunda bulunan çukurun görevi başın ağırlığını adeta bir amortisör gibi taşımak.
Boyun çukuru; özellikle atlama - sıçrama sırasında başın ağırlığının yapacağı ivmelenme kuvvetini absorbe ederek yükün sırt omurgasına daha az yansımasını sağlıyor ve içinden geçen sinirlerin de korunmasına yardım ediyor. Bu eğriliğin azalmasında ise düzleşme denilen sorun ortaya çıkıyor. Boyunda oluşan bu düzleşme boyun omurlarına aşırı yüklenmeden akciğer sorunlarına kadar birçok şikayeti beraberinde getiriyor.

Boyun Düzleşmesi Nedenleri Nelerdir?
Boyun düzleşmesinin en net belirtileri arasında kronik ağrılar ve boyun hareketlerinde zorluklar yer almaktadır. Boyuna alınan darbeler de bu hastalığın başlangıcı için uygun ortamı sağlar.Kronik ağrılar nedeniyle başvurduğunuz doktorunuz Emar sayesinde sizlere sonucu net bir şekilde söyliyecektir.Hastalığın adından da anlaşılacağı gibi çekilecek emarda boynun düz bir hal aldığı görülüyorsa,hastalık başlamıştır.Hastalığın nedenlerinden bahsedecek olursak;Uzun süre öne eğik bir şekilde oturmak,aşırı yük kaldırmak,yüksek ve sert yastıklar kullanmak,koltuk ve kanepe gibi rahatsız yerlerde başın uygun pozisyon almadan yaslanması gibi birçok etken hastalığın başlaması için uygun ortamı oluşturmaktadır. Boyun düzleşmesi ıslak saçlarla vantilatör yada klima karşısında durma nedeniyle oluşabilmektedir. Ayrıca hava cerayanı olan mekanlarda fazla durulmamalıdır.Kol kısmı dayanaklı olan sandalyelerde oturun.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Tedavi Edilir
Düzleşmiş boyun kavisini tekrar eski haline getirmek ve hastanın normal yaşamına devam etmesini sağlamak mümkündür. Doktor kontrolünde gerçekleştirilen ya da sizlere sunulan egzersiz programları sayesinde 2 ila 3 hafta gibi kısa bir sürede hastalığın tedavisi mümkündür. Egzersiz programı düzenli olarak yapıldığında hasta eski haline döner ve daha kaliteli bir yaşam sürer,bunun yanında verilen egzersiz programını düzenli ve sürekli olarak gerçekleştirmek ileri ki dönemlerde yaşanabilecek boyun fıtığı rahatsızlığını büyük oranda engeller. Hasta iyileştikten sonra egzersizleri bırakmamalıdır çünkü tekrarlama oranı çok yüksektir boyun düzleşmesinin.
Önceleri sıkça tercih edilen boyunluklar günümüzde yerini doğal egzersizlere bırakmıştır. Boyunluk,hastalara daha çok acı vermekte ve sızlanmalara sebep olmaktadır. Egzersizler sayesinde hasta daha kısa sürede ve kolay bir şekilde iyileşmektedir bu nedenle boyunluk tedavisinden uzak durulmalıdır.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR