Çavdar Mahmuzu Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde çavdar mahmuzu nedir, çavdar mahmuzu faydaları, çavdar mahmuzu faydaları nelerdir, çavdar mahmuzu özellikleri, çavdar mahmuzu zehirlenmesi gibi konuları ele alacağız.

Çavdar mahmuzu, Clavicipitaceae familyasından çavdar ve benzeri tahıllarda parazit olarak yaşayan siyahımtrak bir mantar çeşididir. Mantar sporları bu çeşit bitkilerin çiçeğinin dişi organı tepeciğinde çimenlenir ve miselyum (mantar ipliklerinin oluşturduğu topluluk) oluşturur. Mahmuzlar çavdar başaklarından el ile veya harman edildikten sonra makineler ile toplanırlar, gölgede veya 35 dereceye kadar ısılı fırınlarda, iyi havalandırma ile kurutulur. Kuru mahmuzlar siyah menekşe renginde, karakteristik kokulu, tatlımsı acı tattadır. Kağıt torbalarda paketlenir. Hidroskopik olduğundan dolayı kuru binalarda saklanır. Bulunduğu yere rutubeti emmesi için sönmemiş kireç sandıkları yerleştirilir. Çavdar mahmuzu zehirlenmesi ölümcül olabilir. Çavdar mahmuzu hastalığı ergometrin, ergotamin ve ergotoksin cinsinden alkolit taşıdığından una karıştığında bergotisnuns denen zehir etkisi taşır.

Çavdar Mahmuzu Faydaları Nelerdir

Rahim kaslarının spazmını hızlandırır. Bunun neticesi bu bölgede kanın durmasına etki eder. Bu tesir başlıca ergotoksin ve ergotamin alkaloidlerinden dolayı oluşur. Bu alkaloidler taze mahmuzlardan fazladır, bunlardan dinlendirilmiş kısımlar, onların izomerlerine dönüşür. Çavdar mahmuzu (birinci derecede doğumdan sonra ve buhranlı yaş devresinde) rahim kanamalarında özel bir ilaçtır. Göz kataraktı ( perde ) ilk aşamasında, hafif vakalarda ishalde etarji tavsiye olunur.
Makale bilgilendirme amaçlı olup işin uzmanının tavsiyeleri doğrultusunda kullanınız.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN






  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR