Çuha Çiçeği Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde çuha çiçeği nedir, çuha çiçeği nedir faydaları, çuha çiçeği faydaları nelerdir, çuha çiçeği nasıl yetiştirilir gibi konuları ele alacağız.

Çuha çiçeği, çuha çiçeğigiller familyasından Primula cinsini oluşturan bahçe süs bitkileri yetiştiriciliğinde kullanılan bitki türlerinin ortak ismidir. Altınımsı ve daha açık sarı renkte 10-20 cm. uzayabilen tek bir sap üzerinde güzel kokan çiçekleri vardır. Kökleri kırmızı, yaprakları sarı, geniş buket şeklindedir. Nisan-Mayıs aylarında toplanır, gölgede kurutulur. Çuha Çiçeği genel olarak ülkemizde Doğu Anadolunun dağlık kesimlerinde nemli orman ve çayırlarda yetişmektedir. Çuha Çiçeğinin bir çok türü vardır tıbbi açıdan değere sahip Türkiye 'de yetişen Primula veris ve Primula vulgaris türleridir.

Çuha Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Saç ve tırnakları destekler.
menopoz dönemi sıkıntılarını giderir.
Çiçeklerinin kaynatılan çayı içildiğinde kalbi güçlendirir.
Boğmaca, bronşit, zatürre hastalıklarına fayda sağlar.
Çuhaçiçeğinin taze yaprakları çıban tedavisinde etkilidir. Bunun için yapraklar çıbana sarılır. Sık sık değiştirilerek çıbanların iyileşmesi sağlanır.
Baş ağrısını ve sinirleri yatıştırır, iyi uyku verir.
Kabızlığı giderir.
Köklerinden yapılan çay içildiğinde idrar zorluklarına iyi gelir.

Çuha çiçeği kullanımı: Çuha çiçeğinin kullanım şekli üç şekilde olur. Taze yaprakları hiç bir işlem yapılmadan direk çıban üzerine konulur. Çuha çiçeği ise gölgede kurutulmuş çiçekleri iki tatlı kaşığı bir bardak kaynamış suyun içerisine konur 10 - 15 dk demlendirilir. Günde 2 - 3 bardak içilebilir. Çuha çiçeği kökü temizlenip kurutulduktan sonra bir tatlı kaşığı bir baradak su içerisine konulur 2 - 3 dk kısık ateşte kaynatılır.
Makale bilgilendirme amaçlı olup işin uzmanının tavsiyeleri doğrultusunda kullanınız.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Neye öfkelenip, neye sevineceğimizi bilip bunu hayatımıza uygulayabildikten sonra çok daha kaliteli bir hayatımız olacaktır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR