DemirHindi Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde demirhindi nedir, demirhindi nedir faydaları, demirhindi faydaları, demirhindi nasıl yenir, demirhindi nerede yetişir, demirhindi şerbeti nasıl yapılır gibi konuları ele alacağız.

Demirhindi adı arapçada hint hurması demek olan tamr-i hindi 'den gelmektedir. Afrika kökenli olmakla birlikte öteden beri bütün tropikal ülkelerde, özellikle de Hindistan ve Mısır'da yetiştirilen bir ağaç türüdür. 10 - 25 m boyundaki ağaçları 7 - 20 cm uzunluk, 2,5-3,5 cm genişlikte, keçiboynuzu meyvelerine benzeyen, koyu kestane renginde meyveleri verir. Ortalama 150 yıl ömürlü bir ağaçtır demirhindi ağacı. Demirhindi içerisinde protein, şeker, fosfor, potasyum, magnezyum, demir, sodyum, selenyum, kalsiyum, bakır, A, B1, B2, B3, B5, B6 gibi vitamin ve mineralleri bulundurur. Bir ağaçtan yılda 225 kg'a kadar meyve alınabilir. Demirhindi Afrika’da en çok kullanılan meyve türlerinden biridir. Demirhindi ağacının olgunlaşmış meyveleri baharat olarak kullanılır. Tadı ekşi olan bu baharat çok besleyicidir. Birçok yemeğe, salatalara, çorbalara, turşulara katılır.

DemirHindinin Faydaları Nelerdir?

Genelde şerbeti yapılan demirhindinin faydalarını sıralarsak;
* Romatizma ve kas ağrılarına iyi geliyor.
* Ayrıca, şerbetin iştahı açıcı, bağırsak gazını sökücü, ağız kokusunu giderici, beden ve zihin gücünü artırıcı özellikleri olduğu biliniyor.
* Meyvesi dışkıyı yumuşatarak kabızlığı giderir ve bağırsakları temizler.
* Vücudu rahatlatır.
* Susuzluğu giderir ve serinlik verir.
* Kaynatılan suyu içildiğinde bağırsak solucanlarını düşürmekte faydalıdır.
* Mide hastalıklarına iyi gelir. Mide ağrıları, mide ekşimesi gibi.
* Soğuk algınlığı ve nezle için oldukça faydalıdır.
* Ruhsal sıkıntıları gidermeye yardımcıdır.

Demirhindi Şerbeti Nasıl Yapılır: Demirhindi çekirdekleri çıkarılıp bir tencere içinde suda iyice kaynatılır sonra süzme işlemi yapılır ardından elde edilen suya tarçın, zencefil ve karanfil eklenir. Bu karışım içine şerbet kıvamına gelinceye kadar bal eklenir.Bu şerbet soğuduktan sonra içime hazır hale gelir.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR