Deve Dikeni Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde deve dikeni nedir, deve dikeni faydaları, deve dikeni faydaları nelerdir, deve dikeni nasıl kullanılır, deve dikeni çayı nasıl yapılır gibi konuları ele alacağız.

Devedikeni, papatyagiller familyasından bazı dikenli bitkilerin ortak adıdır. Devekengeli, meryemanadikeni, sütlükengel olarak da isimlendirilir. Uzunlukları 1 metreye kadar ulaşır. Anavatanı Afrika olup Akdeniz de yayılma göstermiştir. Marmara ve Egede oldukça yaygındır. Devedikeni bitkisinin içerisindeki slymarin maddesi karaciğerinizi yenileyecek doğal bir ilaç niteliğinde. Sindirim sisteminizi kuvvetlendirmeye yönelik etkisi de mevcut olan deve dikeni tohumunu kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında kullanabilirsiniz.

Deve Dikeni Faydaları Nelerdir?

Safra kesesi rahatsızlığına da iyi gelir deve dikeni.
İştahsızlık çekenlerin iştahını açar deve dikeni.
Deve dikeni prostata iyi gelir.
Alkolün yarattığı yüz kızarıklığına iyi gelir deve dikeni.
Deve dikeni karaciğerin dostu olarak bilinir. Karaciğer hücrelerini yenilenmesini sağlar, karaciğeri arındırıp temizler. Toksin attırıcıdır.
Midedeki ve bağırsaklardaki sorunlara yararlıdır. Kabızlığı önler.
Deve Dikeni emzikli bayanlarda sütü arttırıcıdır.

Deve Dikeni Nasıl Kullanılır?

Devedikeni bitkisinden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için bitkinin tohumlarını havanda döverek ya da değirmende öğüterek kullanmanız şart. Böylece bitki tohumunun bileşimindeki maddeler çayın demine geçer ve vücudunuza daha fazla yarar sağlar. 300 - 400 ml kadar kaynar suya daha önce öğütmüş olduğunuz deve dikeni bitkisi tohumunun tozundan 2 tatlı kaşığı kadar kattıktan sonra, 10-15 dakika demleyip tüketebilirsiniz. Demlediğiniz çaydan günde 1 - 3 fincan kadar içebilirsiniz.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Neye öfkelenip, neye sevineceğimizi bilip bunu hayatımıza uygulayabildikten sonra çok daha kaliteli bir hayatımız olacaktır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR