Doğu Kayını Nedir? Özellikleri


Bu makalemizde doğu kayın ağacı nedir, doğu kayın ağacı özellikleri, doğu kayını nerelerde yetişir gibi konuları ele alacağız.

Doğu kayını, kayıngiller familyasından 40 m 'ye kadar uzayabilen düzgün gövdeli bir kayın türüdür. Avrupa, Balkanlar, İran'ın kuzey kesimleri, Kafkaslar ve ülkemizde Karadeniz, Ege ve Marmara Bölgeleri'nde yayılış gösterir.Gençken donlara karşı duyarlıdır, yaşlandıkça donlara karşı dayanıklılık artar. Yaz yeşili yapraklan 6-12 cm. uzun, ters oval, damarlı ve sivri uçludur. Taze yapraklar açık yeşil renkte, kenarları düz ve alt yüzü ince tüylüdür. Yaprak sapı çok kısa ve genç sürgünler tüylüdür. Erken yaşlarda sahip oldukları kök ve kütük sürgünü verme yeteneklerini yaşlandıkça kaybederler. Tohum ile üretilir. Sonbaharda toplanan tohumlar % 9 - 12 rutubete indirilerek iyi drene edilmiş topraklara dikilir veya +4 ° C de 2 - 3 aylık soğuk katlamadan sonra erken ilkbaharda ekilir.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR