Gazel Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde gazel otu nedir, gazel otu faydaları, gazel otu ile ilgili bilgi, gazel otu faydaları nelerdir gibi konuları ele alacağız.

Sedefotugiller familyasından bir bitki türüdür. Latince adı Dictamnus Albus olan bu bitki ülkemiz de şifalı bir bitki olarak pek bilinmese de kadınların severek yetiştirdikleri bir süs bitkisidir. Gazel otu başta güney ve güneydoğu Avrupa ile Ortadoğu, Türkiye, Türkistan ve Kafkaslarda yetişir. Kökleri 20 - 40 cm uzunluğunda kurşun kalem veya serçe parmak kalınlığında, gevrek, sulu ve grimsi beyaz ile esmerimsi beyaz renktedir. Gövdesi 40 - 120 cm boyunda, genelde çatallaşmayan dikine uzuyan bir gövdeye sahiptir. Yaprakları 3 - 5 çift uçta bir tek yapraktan meydana gelen kanat yapraklar olup, her biri eliptik, oval veya geniş mızrak şeklinde, kenarları kertikli, derimsi sertlikte, üst kısmı koyu yeşil, alt kısmı açık yeşil ve yağ kabarcıkları sebebiyle noktalıymış gibi görünür. Bilinen diğer adları Akgirit Otu, Geyik Otu, Girit Otu ve Yanıcı Ot olarak bilinmektedir.

Kullanımı: Haşlama ya da kaynatma olarak, 1 bardak suya 1 çorba kaşığı kök gövde, bitki ya da tohum koyun. Her seferinde bir ağız dolusu olmak üzere, günde 1 bardak alınır.

Gazel Otunun Faydaları Nelerdir?

- Ateş düşürücüdür

- Tonik

- Kök gövdenin haşlaması aralıklı ateş ve mide krampları için kullanıldığı gibi tasnifinde belirtilen diğer haller için de yaygın olarak kullanılır.

- Kök, gövde ve tohumun kaynatması böbrek ve mesane taşlan için, adeti başlatmak, beyaz akıntı, kramplar ve histeri için de kullanılır.

- Çiçeklenen uçları idrar söktürücü olduğu ve kum hastalığına iyi geldiği söylenir.

- Yapraklardan ve çiçeklerden hazırlanan tentürün ovma ilaçları içine katılması romatizma ağrıları için faydalıdır.

- Bağırsak solucanlarını döker

- idrar söktürücüdür

- Adet söktürücüdür

- Balgam söktürücüdür

Not: Bitki ile temas derinin sonradan güneş ışığına maruz kalması sonunda temas alerjisine sebep olabilir!
Makale bilgilendirme amaçlı olup işin uzmanının tavsiyeleri doğrultusunda kullanınız.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR