Gecesefası Çiçeği Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde gecesefası çiçeği faydaları, akşam sefası çayı, akşam sefası kokusu, akşam sefası çiçeği faydaları, akşam sefası çiçeğinin özellikleri, akşam sefası çiçeği fotoğrafları gibi konuları ele alacağız.

Gesesefasının diğer adı akşamsefasıdır. Bakımı kolay sabahın erken saatlerinde güneş ışığıyla çiçeklerini kapatan ve akşam çiçeklerini tekrar açan gece sefası çiçeği veya akşam sefası çiçeği çok yıllık otsu bir çiçektir. Amerika 'nın tropik bölgelerinden dünyanın birçok yerine yayılmış olan akşamsefası çabuk gelişen ve 1 m 'ye kadar uzayabilen bir bitkidir. Arsız bir çiçek olan gece sefası çiçeklerinin, uzun boylu ve bodur olan çeşitleri mevcut olup bodur olanlarda çiçek boyu 15 - 30 cm , bodur olmayanlarda ise 70 - 90 cm arasında olmaktadır. Genelde 30 cm ile 90 cm arasındadır. Toprağını severse, suyu uygunsa 1 metreden biraz fazla uzayabilir. Yaz ve sonbahar boyunca, kış soğuklarından bozuluncaya kadar çiçek açar durur. Gece sefasının sarı, kırmızı, ikisi aynı çekte karışık, bu renklerin değişik tonlarında, beyaz ve alacalı renklerde çiçekleri olur. Güneşli ve ılık ortamları seven akşam sefası bitkisi, suyu iyi akıntılı toprakları sever. Kuraklığa ve hava kirliliğine dayanıklı olan bitki, tohumlarıyla çoğaltılır. Havanın ve toprağın ısındığı dönemlerde, ilkbaharda yumuşak topraklara ekilen tohumlarının çimlenme süresi 2 - 3 hafta kadardır.

Gecesefası Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

* On gram safa çiçeği bir litre suda haşlanarak iştahsızlara günde bir kaç kaşık verilir.
* Aybaşı kanamalarını düzene koyar.
* Kalıtım deneylerinde kullanılan köklerinin müshil ve solucan düşürücü etkisi vardır.
* Ağrı kesici olarak kullanılır.
* İdrar tutkunluğunu giderir.
* Terletici olarak kullanılır.
Makale bilgilendirme amaçlı olup işin uzmanının tavsiyeleri doğrultusunda kullanınız.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Neye öfkelenip, neye sevineceğimizi bilip bunu hayatımıza uygulayabildikten sonra çok daha kaliteli bir hayatımız olacaktır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR