Gilaburu Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde gilaburu nedir, gilaburu faydaları, gilaburu nasıl kullanılır, gilaburu suyunun faydaları, gilaburu böbrek taşı gibi konuları ele alacağız.

Gilaburu çalı şeklinde bodur bir ağaçtır. Diğer isimleri Girabolu, girabolu, girebolu, geleboru, kirebolu, gileburudur. Genellikle İç Anadolu'da yetişir. Sonbaharda olgunlaşan gilaburu meyveleri toplandıktan sonra bir süre su içinde bekletilir, Ardından ezilerek çıkarılan suyu içecek olarak tüketilir. İlk toplandığında acı bir tadı vardır. Su içinde salamura yapılır. Yaklaşık bir ay sonra bu acılığını kaybeder. Yüksek miktarda C vitamini ve anti oksidan maddeler barındırır. Kayseri ilimizde ciddi üretimi yapılır Gilaburunun.

Gilaburunun Faydaları Nelerdir?

Gilaburu meyvesi başta böbrek taşı, böbrek tembelliği, böbrek kistleri, idrar yolu rahatsızlıkları, prostat, hiper tansiyon ve kadın hastalıklarının tedavisi olmak üzere türlü hastalıklara karşı kullanılır.

Gilaburu ağacının ince kıyılmış dal kabuğu dölyatağını yatıştırır ve böylece adet görme sürecindeki ağrılı kramplar sona erer. Aynı biçimde etki yaparak, olası düşükleri de önleyebilir. İkinci kullanım alanı ise, fazla regl kanamalarının ve menopozla ilgili aşırı kanamaların kontrol altına alınmasıdır. Ağaç dalının kabuğunun kullanımı şöyledir; yarım tatlı kaşığı gilaburu kabuğu ile yarım bardak suda hazırlanan gilaburu çayı, yarım tatlı kaşığı kediotu kökünün yarım bardak kaynar suyla haşlanıp, 10 dakika demlendirilen kediotu kökü çayı ile eşit oranda karıştırılarak içilir. Kabuğunu kullanamdan önce işin uzmanından yardım alınız.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Neye öfkelenip, neye sevineceğimizi bilip bunu hayatımıza uygulayabildikten sonra çok daha kaliteli bir hayatımız olacaktır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR