Ginseng Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde ginseng nedir, ginseng faydaları, ginseng bitkisi özellikleri, ginseng nerede yetişir, ginseng faydaları maddeler halinde gibi konuları ele alacağız.

Ginseng büyük kazık köklü çok yıllık otsu bir bitkidir. 6 - 8 yaşındaki bitkilerin köklerinin çapı 10 santimetreyi bulmakta olup, beyaz ya da kırmızı renklidir. Bitkinin yaşlı etli ve çatallı kökleri, ilaç olarak kullanıldığından, Çin, Japonya, Kore gibi Uzakdoğu ülkelerinde yabani olarak bulunmasının yanında, yetiştirilmesi de yapılmaktadır. Özellikle sporcular için fiziksel ve mental ( zihinsel ) dayanıklılığı artırır, enerji düzeylerini yükseltir, atletik performansı arttırır. Ginseng antioksidan bir bitkidir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ginsengin faydaları arasında kolesterol düşürücü özelliğini de saymak gerekir. Ginseng cinsel gücü arttırır. Bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan ginseng, geleneksel Çin tıbbında çok önemli bir yere sahiptir. Bir çok ginseng türü olmasına rağmen, Amerikan ve Asya ginsengi en değerli olanlardır ve yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Tıbbi özellikleri nedeniyle çok popüler olan ginseng, ticari olarak dünyanın birçok yerinde yetiştirilmektedir. Bitkinin kökleri çoğunlukla kuru formda bütün veya dilimlenmiş olarak kullanılmaktadır. Ginseng yaprakları, pahalı olmasada kimi zaman kök gibi kullanılmakta ve çoğu zaman kurutulmuş form halinde satılmaktadır. Yapraklarından çay yapılmaktadır.

Ginsengin Faydaları Nelerdir?

- Ginseng hafızayı arttırarak öğrenme yeteneklerini geliştirebilir.

- Ginseng kökleri karaciğer ve kalbin sorunsuz çalışmasını sağlayarak kan şekeri ve kolestrol seviyelerini düzenler.

- Düzenli olarak tüketildiğinde kanser riskini düşürür.

- Solunum sisteminin verimli çalışmasına yardım eder.

- Ginseng kökleri tüm vücudu güçlendirir, canlandırır bu nedenle bir anti - aging maddesi olarak çalışır.

Uzun süreli kullanımları, fazla miktarda kullanımları, diğer ilaçlarla etkileşimleri ve alerjik insanlarda kullanımları yan etkilere neden olabilir. Ama doğru şekilde kullanıldığında ginsengin sayısız yararları vardır.

- Ginseng kökleri baş ağrısı, anksiyete, bulantı, kusma, stres, hazımsızlık, ishal, akciğer sorunları, artrit, astım, Crohn hastalığı, tümörler, yorgunluk, şeker hastalığı, depresyon, diş ve diş eti hastalıkları gibi hastalıklara faydalıdır.

- Mide sorunlarına faydalıdır. Bir yumuşatıcı ve bir uyarıcı olarak çalışır ve sindirim sisteminin sorunsuz ve verimli çalışmasını sağlar.

- Ginseng kökleri afrodizyaktır. Cinsiyet ve doğurganlıkla ilgili problemlerin düzeltilmesi için çalışır. Üreme hormonlarının üretimini düzenler ve bu hormonları arttırır.

- Kökler yorgunluk, sinirlilik ve travma gibi çeşitli stres durumlarına karşı vücudun direncini artırır.

- Menstruasyonu düzenlemek, doğum ağrılarını azaltmak için kullanılabilir.

- Bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı vücudu kuvvetlendirir.

Ginsengin Yan Etkileri

Ginseng 'in en çok bilinen zararı uykusuzluk, uyuma zorluğudur. Ama bazı kaynaklar bunun aksi yönde hiçbir uykusuzluk sorununa ginsengin sebep olmadığını belirtmektedir. Diğer yan etkiler ise hipertansiyon, ishal, başağrısı, epistaxis ( burun kanaması ), bulantı, düşük tansiyon ve mastalji ( meme ağrısı ) nı içerir. Ginseng antidepresanlarla birlikte karıştırılarak kullanılırsa, kullanılan depresyon hastalarında mani başlangıcına sebep olabilir.
Makale bilgilendirme amaçlı olup işin uzmanının tavsiyeleri doğrultusunda kullanınız.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR