Halep Çamı


Bu makalemizde Halep Çamı, Halep Çamı özellikleri, Halep Çamı hakkında bilgi, Halep Çamı kozalağı, Halep Çamı nedir gibi konuları ele alacağız.

Halep çamı, çaçmgiller familyasından Akdeniz bölgesine özgü bir çam türüdür. Fas ve İspanya, güney ve kuzey Fransa, İtalya ve Hırvatistan, batıda Yunanistan, Kuzey Libya ve Türkiye'nin güneyinde yayılış gösterir. Halep Çamının toprak istemi fazla değildir. Sahil kumluklarının, tepelik arazide, hemen her türlü toprakta özellikle kalkerli topraklarda yetişebilir.

Halep Çamının Özellikleri


İğne yapraklar açık yeşil renkli uzun ve incedir. Uzunlukları 6 - 15 cm olup kenarları ince dişlidir. Kozalaklar dar konik 5 - 10 cm uzunluğunda gençken kapalıdır. Kozalaklar ilk zamanlarda yeşil, 24 ay sonra kırmızımsı - kahverengiye dönüşür. Tohumlar 5 - 6 mm uzunluğunda kanatlıdırlar. Genç sürgünler soluk gri, açık kül rengindedir. Sürgünler çok uzun ve incedir. Küçük tomurcuklar reçinesiz ve silindirik yapıdadır. Tohum ile üretim yapılır. Tohumlar toplanır toplanmaz ekilebileceği gibi 6 haftalık katlamadan sonra da ekilebilir. Ekim, araziye serpme ya da sıraya ekim şeklinde olur. Sıraya ekimde 7,5 - 10 cm ara ile ekim yapılır.

İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR