Hava Civa Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde hava civa otu nedir, hava civa otu faydaları, hava civa otu öksürük, hava civa otunun kullanım şekli, hava civa otu faydaları nelerdir gibi konuları ele alacağız.

Havaciva (Alkanna tinctoria), köklerinden kırmızı renkli boya maddesi elde edilen bir hodangiller (Boraginacee) familyası türüdür. Kumlu topraklarda yetişen, mavi çiçekli, çok yıllık otsu bir bitkidir. Tanen, alkannin adında kırmızı boya maddesi ve mum içerir. Güneşli ve kuru toprak atıklarının bulunduğu yerlerde, yol kenarlarında Akdeniz kıyılarında yetişir. Köklerinin dış tarafı sarı, içindeki öz kısmı kırmızımtraktır. İdrar ve balgam söktürür. 10-30 cm uzunluğunda mavi çiçekli çok yıllık otsu bir bitkidir.

Hava Civa Otunun Faydaları Nelerdir

Yaraların iyileşmesini hızlandırır.
Ağrıları giderir.
İdrar ve balgam söktürür.
Bağırsak hastalıklarında faydalıdır.

Hava Civa Otunun Nasıl Kullanılır?

Hava civa otunun kökleri kurutulduktan sonra kaynatılarak kullanılır. Çiçekler ve tohumları da kullanılır.Havacıva otu kurutulup kaynatıldıktan sonra günde 3 bardak içilirse balgam söktürücü olarak faydası görülür. Başka bir kullanım şeklide tuzsuz tereyağı ve saf zeytin yağı ile karıştırılarak günde bir çay kaşığı şeklinde yenir.

Makale bilgilendirme amaçlı olup işin uzmanının tavsiyeleri doğrultusunda kullanınız.

İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR