İlk parayı kimler, ne zaman bulmuştur?


Bu makalemizde ilk parayı kimler, ne zaman bulmuştur, ilk parayı kim buldu ve kullandı, ilk para ne zaman bulundu, para kaç yılında bulundu, ilk parayı hangi devlet kullandı gibi konuları ele alacağız.

Tarihçilerin bildirdiğine göre, altın ve gümüş paraları yaygın olarak kullanan en eski millet, Türkiye’nin batısında, Ege bölgesinde Lidyalılar olmuştur. M.Ö. 7. yüzyıldan kalma bu paralar Anadolu’da Lidya Kralı Gyges tarafından, yanları hafifçe yassıtılmış yumurta şeklinde birbirine eşit altın ve gümüşten külçeler olarak bastırılmıştır. Paraların bir yüzünde kralı simgeleyen aslan ve boğa motifi, öteki yüzünde de değerini gösteren işaretler vardı.

Ödeme aracı olarak zamanla para oldukça yaygınlaşmış ve Moğol İmparatoru Kubilay Han tarafından ordusunda yer alan askerlerinin maaşları kâğıt para ile ödenmeye başlanmıştır.

Roma’ya ilk gümüş para M.Ö. 269 yılında girmiştir. Roma sikkelerinin basımı ise M.Ö. 180 yıllarına rastlamaktadır. Altın paranın Roma’ya girişi Kral Sulla devrinde olmuştur. Kral Croesus ise, kıymeti devletçe garanti edilmiş altın ve gümüş paralar bastırmıştır. 1924 yılında, bugünkü Pakistan sınırları içinde kalan Aşağı İndus kıyılarında M.Ö. 2900 yıllarına ait paralar bulunmuştur. Asur hükümdarlarından Sennasherib’in M.Ö. 700 yıllarında bastırdığı 224,5 gr ağırlığındaki gümüş külçeler bulunan en eski paralardandır. M.Ö. 5. yüzyıla ait Çin hanedanının altına resmi değer tayin ettiği, ayrıca bakır ve kalaydan fülus cinsinden ufaklık paralar çıkarttığı da bilinmektedir.

Madeni paralardan sonra ilk kağıt para basımı ise 11. Yüzyıl’a aittir. Avrupa’da kağıt para ilk olarak 1661 yılında Stockholm’de basılmış, birkaç yıl sonra ise İngiltere’de de kağıt para kullanılmaya başlanmıştır. Amerika’da ilk kağıt para ise 18. yüzyılda görülmeye başlanmıştır.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR