İpek Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde ipek otu nedir, ipek otu faydaları, ipek otu özellikleri, ipek otunun faydaları nelerdir gibi konuları ele alacağız.

İpek Otu Apocynaceae familyasından Periploca türlerinden bir süs bitkisi aynı şekilde alternatif tıp ve tıpta kullanılan bir bitki türüdür. Diğer bir isimi Uzaradır. 5 ila 15 metre boy atabilir. 4 - 12 cm uzunluğunda 2 - 7 cm genişliğinde eliptik ve bir birine ters sıralar halinde ipeğe dokunuşu andıran kıllara sahip yaprakları bulunmaktadır. Çeşitli renkleri mevcuttur. Tarihte ilk defa Güney Afrika yerlileri Hottentotenlar tarafından başta ishal olmak üzere birçok hastalığa karşı kullanmışlardır. Çiçekleri yaprak saplarının dibinden çıkan bir sap üzerinde ve demet biçimindedir. Her demette 15 - 25 çiçek bulunur, her çiçek beş adet uzun kupa yaprağı ve bu kupa yapraklarının içinde kaybolmuş gibi duran 5 adet altın sarısı taç yaprak ve ortada bir göbek bulunur. Sonbaharda yumurta şeklinde ve büyüklüğünde üzeri tüylü içi tohum dolu olan kozaları oluşur.

İpek Otunun Faydaları Nelerdir?

Homeopati'de; Akciğer ve kalp dış deri iltihaplanması, Göğüs derisi, Kaburga derisi, öksürük ve göğüs ağrısına karşı kullanılır.

Halk arasında; nefes yolları rahatsızlıklarında, bronşit, balgam, öksürük, grip, göğüs ağrılarına karşı kullanılır.

Uyarı: Hamile kadınların ve bebeklerin Uzara draje ya da damlası kullanmaları sakıncalıdır, çünkü ceninlerde ve bebeklerde kan - beyin arasındaki tabaka tam anlamıyla oluşmadığından Uzaranın birleşimindeki maddeler beyne geçerek Merkezi Sinir Sistemine zarar verebilir.

Makale bilgilendirme amaçlı olup işin uzmanının tavsiyeleri doğrultusunda kullanınız.

İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR