Japon Akçaağacı Özellikleri


Bu makalemizde japon akçaağacı özellikleri, japon akçaağacı üretimi, japon akçaağacı nerede yetişir, japon akçaağacı yetiştiriciliği gibi konuları ele alacağız.

Japon akçaağacı, akçaağaçgiller familyasından doğal olarak Japonya, Kore ve Çin 'de bulunan bir akçaağaç çeşididir. 15 m 'ye kadar uzayabilen yaprak döken ağaçlardır. Besin isteği yüksek bir türdür. Kabuk yeşilimsi boz ya da açık kahverengi ve pürüzsüzdür. Dalları sarı - mor, kış tomurcukları morumsu sarı, konik, büyük, 1 pullu ve pseudoterminaldir. Yaprak sapı 2 - 6 cm uzunluğunda; yapraklar ilk açtığında sarımsı kahverengi tüylü; elsi (palmat) yapraklar 5 - 7 loplu, loplar geniş, kenarı çarpık çift dişli, ucu uzun ve sivridir. Ilıman iklimli yerleri severler. Sıcak ve kurak iklimlerde iyi gelişmez. Şiddetli donlardan zarar görür. -18 C sıcaklıklara kadar dayanırlar. Nisan ve mayıs aylarında çiçek açar, tohumlar eylül ayında olgunlaşır.

Japon Akçaağacı Üretimi Nasıl Yapılır?

Japon akçaağacının üretimi; tohumları olgunlaşır olgunlaşmaz ekilir. Üremenin esas yolu ise daldan köklendirme ( çelikle ) yöntemidir ve mayısta bahar sürgünleri kalışlaştığında uygulanmalıdır.

İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Kudüs onurumuzdur, Kudüs'e sahip çıkalım.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR