Küçük kan dolaşımı ve büyük kan dolaşımı

Bu makalemizde küçük kan dolaşımı ve büyük kan dolaşımı, büyük kan dolaşımı sırası, büyük ve küçük kan dolaşımı hakkında bilgi, küçük kan dolaşımı sırası, büyük kan dolaşımı nerde başlar, büyük kan dolaşımının izlediği yol gibi konuları ele alacağız.

Küçük kan dolaşımı, kalbin sağ karıncık kısmından çıkan kirli kanın akciğer atar damarını izleyerek akciğere gelmesi ve akciğerlerde temizlenmesi sonucunda kalbin sol kulakçık bölümüne dökülmesi olayına denir.

Büyük dolaşımda, oksijence zengin kan, sol karıncıktan çıkar. Vücutta yol alırken hücrelere oksijen verir, hücrelerde biriken karbondioksiti alarak kalbin sağ kulakçığına gelir.

Kan Dolaşımında etkili yapılar şunlardır

1- Kalp: Vücudumuzun ihtiyacı olan besin oksijen vb maddelerin gerekli yerlere kan yoluyla iletilmesini sağlayan, kaslardan oluşmuş organdır. Kalp bir pompa görevi görür. İnsanın hayatı boyunca sürekli olarak çalışan bir organdır. Yetişkin bir insanda dakikada 60-80 defa atar. çoçuklarda bu sayı daha fazladır. İnsan kalbi ortalama 250-300 gramdır. Kalp sol ve sağ olmak üzere iki bölüm ve dört odacıktan oluşur. Bunlar sağ kulakcık, sağ karıncık, sol kulakcık ve sol karıncıktır.
2- Damarlar: Kalp ile dokular arsında kanın taşınmasını sağlayan boru şeklindeki yapılardır. Damarlar 3 çeşittir. Bunlar atar damar, toplar damar ve kılcal damarlardır.
3- Akciğer: Akciğerler göğüs boşluğunda yüreğin sağ ve solunda az çok piramit şeklinde olan solunum organlarıdır. Taban kısımları diyaframın üzerine oturmuştur. Göğüs çeperine bakan yüzeyleri dış bükey, yüreğe bakan iç yüzeyleri ise iç bükeydir. Akciğerlerin dış yüzeyi düzgün ve parlak olup bu parlaklık akciğerleri örten palevranın visceral yaprağındandır. Rengi, yeni doğmuş çocuklarda esmer-kırmızı, gençlerde pembe, ergin ve yaşlılarda ise pembe-mavimtıraktır.İnsan yaşlandıkça akciğerlerin yüzeyinde bir takım pigmentler belirir. Bunlar solunum sırasında akciğerlere kadar giren yabancı cisimleri meydana getirdikleri oluşuklardır.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR