Mabet Ağacı


Bu makalemizde mabet ağacı nedir, mabet ağacı nerede yetişir, mabet ağacı üretimi, mabet ağacı diğer adı, mabet ağacı özellikleri gibi konuları ele alacağız.

Mabet Ağacı, Ginkgo biloba olarak bilinir. Günümüzde varlığını sürdüren hiçbir yakın türü ya da benzeri bulunmayan, tamamıyla kendine özgü bir ağaçtır. Kışın yapraklarını döken, uzun ve kısa sürgünleri olan ağaç şeklinde gelişen bitkilerdir. Boyları 30 m kadar olabilir. Çiçekleri iki evcikli, erkek çiçekler kısa sürgünlerin pul yaprak koltuğunda tek başına yer alır. Ginkgo yapraklarının tentürü ve ekstresi yapılır ve de ekstresinden hap ve kapsüller elde edilir. Ginkgo Çin'de uzun zamandır yetiştirilen bir ağaçtır. Bazı tapınaklara dikilmiş ginkgoların 1500 yaşını geçkin oldukları tahmin edilmektedir. Budizm ve Konfiçyüs öğretisi açısından arzettikleri sembolik önem nedeniyle Çin'in yanı sıra Japonya ve Kore'de de geniş ölçekte ginkgo ekilmiştir. Türkiye’nin hemen her yöresinde yetiştirilebilir. İstanbul, Ankara, Trabzon illerimizde bu ağaçları görmek mümkündür.

Mabet Ağacı Üretimi

Tohum ve çelikle üretilir. Düzgün gövdeli yeni bitkiler tohumla elde edilir. Tohumlar ekilmeden önce rutubetli kum içerisinde 1 – 2 ay katlanmalıdır. Çelikle üretilen fidanlar eğri ve hoş olmayan görünüşte olurlar.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR