Madımak Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde madımak otu nerede yetişir, madımak otu nedir, madımak otu nelere iyi gelir, madımak otu yararları, madımak otu faydaları nelerdir gibi konuları ele alacağız.

Madımak Otu Anadolu’nun çoğu bölgesinde bahar gelince doğada kendiliğinden yetişen, genç sürgünleri yenilen bir yabani ottur. Madımak Otu kuzukulağıgiller familyasından, toprak üstüne yatık sürünücü odunsu gövdeli, ufak pembe çiçekli, çok yıllık yenebilen otsu bitki türüdür. Çiçekleri yaprakların koltuğunda kümeler halinde, pembe veya kırmızımsı pembe renkli ve 4-5 mm boyunda olup 2-5 adedi biraradadır. Halk arasında söğüt otu, keçi memesi, kuşekmeği, çoban ekmeği, badıma, madımalak isimleri ile de bilinir. Nisan, Mayıs ve Haziran ayının ilk yarısı madımak otu toplanabilir kıvama gelir.

Madımak Otunun Faydaları Nelerdir?

Madımağın kurutulmasıyla elde edilen toz yaraların iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

İdrar arttırıcı ve idrar söktürücü olan madımağın antioksidan özelliği vardır.

Çiğ olarak madımak salatası yapılır veya çiğ madımaklar yufkaya sarılıp, tuz ekilip yenir. Turşusu yapılır.

Bitkisel bir antibiyotiktir.

Kan şekerini düşürücü özelliği olduğu için şeker hastalarına iyi gelir.

Madımağın yumrusundan elde edilen çay mide rahatsızlıklarına, bağırsak hastalıklarına ve dizanteriye karşı antiseptik özellik göstermektedir.

Faydalarını öğrendikten sonra daha da çok sevdiğimiz madımak otunu ilk kez alacakların akıllarında mutlaka "nasıl tüketeceğiz, nasıl pişirilir ki madımak?" gibi sorular oluşacaktır muhakkak. Madımak otu nasıl pişirilir, nasıl değerlendirilir anlatalım o zaman. Unutmadan, şu sıralar madımak otunu semt pazarlarında bulabileceğinizi de söylemeden geçmeyelim. Gelelim nasıl değerlendirebileceğinize: Kendisini birçok farklı yemekte gönül rahatlığıyla kullanabiliyorsunuz. Taze taze alacağınız şu zamanlarda ondan şöyle kolayca, çıtır çıtır bir salata hazırlayabilirsiniz mesela. Dilerseniz ev yapımı yufkaların içine serip üzerine de biraz tuz serpiştirerek afiyetle yiyebilirsiniz. Bunun dışında misler gibi çorbalar hazırlayabilir, gözleme ve börek gibi hamur işlerine ekleyeceğiniz iç harçta yer verebilirsiniz kendisine. Zeytinyağlı, pastırmalı, yumurtalı, yoğurtlu ya da sütlü nefis yemeği de sık sık yapılanlar arasında. Kurutulmuş halineyse aktarlardan ulaşabileceğiniz madımak otunun kurusuyla çay hazırlayabilir, mide ve bağırsaklarınızı bu çay sayesinde rahatlatabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR