Malta Eriğinin Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde malta eriği nedir, malta eriği faydaları, malta eriği özellikleri, malta eriği nerede yetişir, malta eriği faydaları nelerdir gibi konuları ele alacağız.

Malta eriği, diğer adıyla yeni dünya; doğal yaşam alanı Çin olan, gülgiller familyasından bir ağaç ve bu ağacın meyvesinin adıdır. Baharın geldiğini müjdeleyen bu koyu sarı, sulu, iri çekirdekli meyve özellikle A vitamini yönünden çok zengin bir meyvedir. Yenidünya ağaçları 5 - 10 m'ye kadar uzayabilir. Bir yıllık dalları tüylerle kaplı ve gevrek yapılıdır. Dalları yaşlandıkça tüyleri dökülür ve yapısı sertleşir. 12 - 30 cm. uzunlukta ve 5 - 8 cm. genişlikteki iri yapraklarının üst yüzü koyu yeşil, alt yüzü kül - rengimsi, kabarık damarlı ve tüylüdür. Türkiye'de de en fazla Akdeniz Bölgesi'nde yetiştirilmektedir. Malta Eriğinin içeriğinde yüksek miktarda A vitamini vardır. Bunun yanında B, C vitaminleri potasyum, fosfor ve kalsiyum gibi mineral maddeler ve şeker yönünden de zengindir.

Malta Eriği Faydaları

İshal giderici bir meyvedir.

A vitamini deposu olan meyve göz ve cilt sağlığına yararlıdır.

Antioksidan etkilere sahip flavonoidler sayesinde hücre hasarını önleyerek kalp hastalıklarına karşı etkin bir koruma sağlar.

Yenidünya diğer adı ile malta eriği lif ve pektin yönünden zengin olması nedeni ile sindirim sisteminin en iyi dostudur denilebilir.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Kudüs onurumuzdur, Kudüs'e sahip çıkalım.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR