Mandalinanın Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde mandalinanın faydaları, mandalina kabuğunun faydaları, mandalina suyunun faydaları, mandalinanın besin değeri, mandalinanın özellikleri gibi konuları ele alacağız.

Turunçgiller olarak isimlendirilen mandalinanın güzel ve ağızda hoş tat bırakan bir tarafı vardır. Aynı zamanda içerisinde bol miktarca C vitamini ve bu onun tüm dünya tarafından sevilmesini sağlamıştır.

Türkiye’ de en çok Akdeniz bölgesinde yetiştirilen mandalina, portakalla benzer özelliklere sahiptir. Mandalinanın faydaları, içindeki vitamin ve minerallerden dolayı bir hayli fazladır; C ve B grubu vitaminlerini içeren bu kış meyvesi kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, potasyum ve fosfor minerallerini de barındırır.

Mandalinanın Faydaları

Kanı temizler. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardım eder. Damar setliği ve felçte faydalıdır. Sinirleri yatıştırır. Akşam yemeğinden sonra yenecek 1-2 mandalina uykusuzluk çekenler için faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip olanlara iyi gelir.

Mandalina suyu yanı sıra, kabuğu da balgam sökme ve öksürük giderici gibi hastalıklarda kullanılabilir. Yemeklerden önce alınan mandalina sindirim sistemini gevşetir ve yiyilen besinlerin daha kolay hazmedilmesini sağlar. Bu kabuk ile çay yaptığınızda ise şeker seviyesini düzenlemeyi sağlamış olursunuz.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Neye öfkelenip, neye sevineceğimizi bilip bunu hayatımıza uygulayabildikten sonra çok daha kaliteli bir hayatımız olacaktır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR