Mango Nedir, Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde mango nedir, mango faydaları, mango nasıl bir meyvedir, mango meyvesi nasıl yenir, mango meyvesi nerede yetişir, mangonun cilde faydaları gibi konuları ele alacağız.

Mango, kapalı tohumlulardan Anacardiaceae familyasının Mangifera cinsine ait tropik, astropik ağaçlarının verdiği etli meyvenin ismidir. Mango dünyaya anavatanı olan Hindistan'dan yayılmış olup kendi içinde çeşitli türlere ayrılmaktadır. En çok bilinen türü Hint Mangosu türüdür. Mango meyvesi dış yapısı ve kesildiğinde ortaya çıkan mükemmel kokusu ile her zaman ilgi odağı olmayı başarmıştır.

Mango lezzetli olmasının yanı sıra sağlığımız için de pek çok faydaları barındırıyor. Kesmeden önce Mangoları yıkayınız. Mangonun etli kısmı ortasındaki çekirdeğe sıkı bir şekilde birleşiktir. Çekirdeğine mümkün olan en yakın yerden boylamasına kesiniz. Çekirdeğini çıkartıp kabuğunu soyarak kullanım amacınıza uygun bir şekilde doğrayınız. Çok olgun mangoların kabuğunu bıçakla boylamasına izler gibi yapıp muz soyar gibi geriye soyabilir ve meyveyi çekirdeğine kadar boylamasına dilimleyerek kullanabilirsiniz. Sos yapımında kullanılmasından dondurma yapımına, konservesinin yapılmasından, içecek yapımına kadar çok farklı alanlarda kullanılabilen mangolar Asya’nın en popüler bitkilerinden birisi olmasının yanında yetişme koşulları için elverişli bir ortam bulduğu Güney Amerika'da özellikle Brezilya'da oldukça sevilen ve yetiştiriciliği yapılan bir bitkidir.

Mangonun Faydaları Nelerdir?

Mango Göz sağlığını korur.

Mango Karaciğeri temizler, detoksta etkilidir, vücudunuzu alkalize eder.

Mango Bağışıklığınızı güçlendirir.

Mango Konsantrasyonu arttırır, hafızayı güçlendirir.

Mangonun içindeki kuercetin, isokuercetin, astragalin, fisetin, gallik asitve metil gallat adlıantioksidan bileşiklerin lösemi, kolon, meme ve prostat kanserlerine karşı koruyucu etkisi vardır.

Çok lifli bir meyve olması sebebiyle kolesterolü düşürür.

Tansiyon ve nabız atışında sorun olanlar mutlaka mango tüketin.

Mango Cildi temizler.

İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Kudüs onurumuzdur, Kudüs'e sahip çıkalım.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR