Maydanozgiller Hakkında


Bu makalemizde maydanozgiller hakkında bilgi, maydanozgiller nelerdir, maydanozgiller özellikleri, maydanozgiller ile ilgili bilgi gibi konuları ele alacağız.

Maydanozgiller, çoğu 2 yıllık tek ya da çok yıllık, otsu, nadiren çalımsı olan aromatik kokulu bitkileri içine alan bir çiçekli bitkiler familyasının adıdır. Maydanozgiller familyası yaklaşık 300 civarında cins ve 3000'den fazla tür içerir. Maydanozgiller özellikle; nemli, ılıman bölgelerde bulunurlar. Hemen her yerde genellikle ya bir lateks (bitki sütü) ya bir reçine-zamkı ya da tıbbi özellikte özsular verirler. Maydanozgillerin çoğu güzel kokulu bitkilerdir. Havuç, bu familyanın yenilebilen başlıca bitkisidir; ayrıca kereviz ve rezene de maydanozgillerin çok eskiden beri yetiştirilen türleridir. Uçucu yağ ve reçine elde edilen maydanozgiller, Türkiye'de zengin bir tür sayısına sahiptir

Maydanozgil çeşitlerini; anason, kereviz, maydanoz, kimyon, rezene, maydanoz, kişniş, havuç, çakşır, dere otu, boğadikeni, yareta, baldıran olarak sıralayabiliriz.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR