Mısırın Faydaları Nelerdir?

Mısırın Faydaları Nelerdir?

Bu makalemizde mısırın faydaları, mısır nedir, mısır üretimi nasıl yapılır, mısırın faydaları nelerdir gibi konuları ele alacağız.

Mısır, buğdaygiller familyasındandır. Genellikle çok nemli iklim bölgelerinde yetiştirilebilen, tek yıllık özellikle yağı doymamış yağ grubunda olan bir tarım bitkisidir. Mısır bir yıllık otsu bir bitki olup yetiştiği bölgeye göre boyu 1.5 - 3 metre arasında olabilir. Yaprakları uca doğru gittikçe sivrilerek, uzun ince bir mızrak şeklindedir. Gövdeleri sert ve diktir. Genellikle haziran ayında ekilip, eylül ayında hasat edilmekle beraber, bölgelere göre bu hasat daha erken olabilir. Fide döneminde çapalama ve seyreltme yapılır.

Mısırın Faydaları

İdrar söktürücüdür, mesane taşlarını düşürür.
Bedeni güçlendirici toniktir, sakinleştiricidir.
Romatizma tedavisinde yararı olur.
Üretrit ( idrar yolları enfeksiyonu ), sistit ( mesane enfeksiyonu ) ve prostatit ( prostat bezi enfeksiyonu ) tedavilerinde etkilidir.
Çocuklarda böbrek sorunlarının atlatılmasına yardım eder.

Mısır Üretimi Nasıl Yapılır?

Olgunlaşan mısır koçanları toplanır kurutulur ve bundan da nişasta ya da yağı elde edilir. Mısır püskülleri ise haziran ya da temmuz aylarında toplanarak gölgede kurutulur ve özel kapalı kaplarda muhafaza edilir. Mısır için Türkiye’nin iklimi oldukça uygundur, bu nedenle geniş bir alanda yetiştirilmektedir. Mısır tanesi ılık tavlı iyi havalandırılmış tane ile temas edecek kadar ufalanmış topraklarda kolay çimlenir. Mısır tarımında toprak sıcaklığı en az 10 C derece olduğunda ekim yapılabilir. En ideal ekim zamanı toprak sıcaklığının 13 - 15 C derece olduğu zamandır. Ana üründe en ideal ekim zamanı bölgemiz için uzun yıllar iklim ortalamalarına göre Nisan ayının ortalarıdır. Bitki sıklığı çeşide göre sıra üzeri 18 - 25 cm sıra arası 70 cm olacak şekilde ayarlanmalıdır. İyi bir verim için değişen toprak yapısına göre 3 - 4 kez sulama yapılmalıdır. Birinci sulama bitkiler 40 cm ye ulaştığında azotlu gübrelemeyi takiben yapılmalıdır. Mısırın suya en hassas olduğu dönemler tepe püskülü çıkarmadan bir hafta önce ile çiçeklenme dönemi ve süt olum dönemidir. Umarım bu bilgilerden sonra daha verimli bir mısır üretimi yapabilirsiniz. Şimdiden iyi hasatlar.

İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Kudüs onurumuzdur, Kudüs'e sahip çıkalım.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR