Muzun Faydaları Nelerdir?


Bu makalemizde muzun faydaları nelerdir, muzun faydaları madde madde, bebeklere muz ne zaman verilir, muzun besin değeri, muzun içerinde neler vardır gibi konuları ele alacağız.

Muzun sağlığa saymakla bitmeyecek faydaları vardır. Böyle olunca yüzyıllar boyu her yaştan insanın muzu sevmesi şaşırtıcı değildir. Muz tüm yıl boyunca mevcuttur ve büyük bir enerji kaynağıdır.

Muz besin değeri açısından çok zengindir: Potasyum, fiber, magnezyum, selenyum, kalsiyum, fosfor, demir, B6 vitamini, C vitamini, B2 vitamini, A vitamini, E vitamini. Bünyeyi güçlendirir, enerji verir... Faydaları saymakla bitmez.

Muzun Faydaları

1- Muz, vücudun ihtiyacı olan enerjinin büyük bir kısmını karşılar ve aynı zamanda kan basıncını dengeler. Spor yaptıktan sonra muz yemenin vücuda bir çok faydası vardır.

2- Denizde yüzerken, yürürken ya da yatarken vücudumuzun herhangi bir yerine kramp girerse eğer, geçmediği takdirde muz yemek krampa iyi gelecektir. Muz aynı zamanda kalp spazmlarını da önler.

3-Muz, vücudun su dengesini düzenler ve aynı zamanda muz zayıflamaya yardımcı olur. Çok etkili bir diyet ürünüdür. Mız, sinir sistemini de dengeler.

4-Muz, dengeleyici özelliğinden dolayı mide asidini de dengeler ve reflü gibi mide ağrılarına da iyi gelir.

5-Sınavlardan önce öğrencilerin muz yemesi, konsantrasyon için önemli bir etkendir. Muz konsantrasyonu ayarlar ve hafızayı dinç tutar.

6-İç ateş ve  vücut sıcaklığının arttığı durumlarda, muz yenilerek vücut sıcaklığı dengelenebilir, düşürülebilir.

7-Sigarayı bırakmak isteyen kişiler, muz yiyerek sigarasız geçen vakitlerde muzun bünyesinde barındırdığı mineraller ve vitaminler sayesinde bu durum daha kolay atlatabilirler.

8-Dünyaca ünlü bir çok bilim adamının yaptığı araştırmaların bir ortak sonucu da muzun böbrek kanserini önlediğidir.

9-Sinek ısırıklarından sonra oluşan kızarıklık ve kaşıntıları gidermek için, bölgenin üzerine muz kabuğu sürülebilir. Muz kabuğu kaşıntılara iyi gelmektedir.

Bebeklere Muz Verilir Mi? Bebeklere Muz Ne Zaman Verilmelidir?

Bebekler 6 ya da 7 aylık olduktan sonra olgunlaşmış, bir miktar kararmış olan muzlar sıcak su ile iyice yıkandıktan sonra verilebilir. İshal olan bebeklere bu şekilde muz verilebilir. Eğer bebekler ishal değilse aşırı fazla muz vermek bebeği kabız yapabilir, bağırsaklarını zorlayabilir.

100 gr muzda;

Demir 0.3 mg
Kalsiyum 5 mg
Magnezyum 5 mg
Sodyum 1 mg
Selenyum 1 mcg
Folat 22 mg
Potasyum 358 mg
A vitamini 64 IU
C vitamini 8.7 mg
K vitamini 0.5 mcg
E vitamini 0.1 mg
B6 vitamini 0.4 mg
Folat 20 mcg

Muz Hakkında Diğer Bilgiler

1) Her yıl dünyada 100 milyon adet muz tüketilmektedir. Bu tüketim oranı muzu buğday, pirinç ve mısırdan sonra dünyanın en çok tüketilen 4. tarım ürünü yapıyor.

2)Dünyada tüketilen muzun yaklaşık yarısı kahvaltıda yenmektedir.

3) Gelişmemiş ve devlet geleneğinin zayıf olduğu ülkeler için kullanılan Muz Cumhuriyeti teriminin kaynağı, büyük muz üretim şirketlerinin muz plantasyonu bulunan ülkelerde, şirketi koruyan diktatörlere destek vermesidir.

4) Dünyanın en çok tüketilen meyvesi olan muz, elma ve portakalın toplamından daha çok tüketiliyor.

5) Hindistan dünyanın en büyük (%28) muz üreticisidir.

6) Muzun yaklaşık %75 'i sudur.

7) Muzu buzdolabında muhafaza ederseniz kabuğu kahverengine dönmesine karşın içi etkilenmez.

8) Muzun faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek için olgunlaşmış muz tüketmelisiniz. Çürümeye başlamadan hemen önce tüketilen muz, taze halinden daha fazla antioksidan içerir.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR