Ölmez Diken Nedir, Faydaları Nelerdir?

Ölmez Diken Nedir, Faydaları Nelerdir?

Bu makalemizde ölmez diken nedir, ölmez diken faydaları, ölmez diken bitkisi, ölmez diken merhemi, ölmez diken neye iyi gelir gibi konuları ele alacağız.

Bitki 40 - 100 cm boyunda çok yıllık kökleri derinlere uzanır ve yer yer yumralara sahiptir. Gövde dikine yükselirken çatallaşır ve dalları yaprağa benzer yan sürgünlerle bezenmiştir. Ölmze dikenin yaprakları; oval uçları sivri ve dikenli, sert yaprakları derimsi kenarları bütündür. Çok soğuk olan yörelerde yetişmez çünkü dona karşı dayanıklı değildir. Ölmez dikenin vatanı Akdeniz ve Karadeniz ülkeleri olup zamanla orta Avrupa'ya kadar yayılmıştır. Ölmez dikenden elde edilen bitkisel karışımlar damarlara tesir ederek varise çare olur. Varis; bazı insanların aşırı kahve, alkol, sigara ve kimyasal ilaç kullanmaları, hareketsiz bir yaşam tarzı, hamilelik ve aşırı kilo alma – verme sonucu kılcal damarları genişler, gevşer ve vücudun çeşitli yerlerinde ( yüz, bacak, el ve uylukta ) kırmızı veya mor renkte çeşitli büyüklükte lekeler oluşmasıdır.

Ölmez Dikenin Faydaları Nelerdir?

Varisler için ölmez diken çayı: Ölmez diken köklerinde iki kahve kaşığı ince kıyılarak demliğe konur ve üzerine 300 - 400 ml kaynar su ilave edilir ve 5 - 10 dakika demlemeye bıraktıktan sonra süzülerek içilir.

Ölmez diken merhemi varisler için: İçinde sıcak su olan bir kazanın içine 2. bir kazan yerleştirilir ve 100 gr Vaselin + 100gr Prafin eritildikten sonra içine 50 gr Ölmez diken kökü konur ve karıştırılır. Bu karışım 24 saat buzdolabında bekletildikten sonra hafif eritilerek süzülür ve ölmez diken merhemi elde edilir.

İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR