Ortanca Çiçeği

Ortanca Çiçeği

Bu makalemizde ortanca çiçeği, ortanca çiçeği özellikleri, ortanca çiçeği bakımı, ortanca çiçeği çoğaltma gibi konuları ele alacağız.

Anavatanı Japonya olan ortanca, gösterişli çiçekleri nedeniyle dünyanın birçok yerinde yaygın olarak yetiştirilen, 1 - 3 metre arası uzayabilen, kışın yapraklarını döken, çalı gövdeli bir süs bitkisidir. Ortancaların 30 kadar türü vardır. Ülkemizde yaygın olan tür büyük yapraklı ortancadır. Bahçede veya saksıda yetiştirilebilir. 30 santim çapa kadar büyüyebilen ortancanın çiçekleri kokusuzdur. Ortancaların kırmızı, beyaz, pembe, mavi çeşitleri vardır. Ortanca bitkisi, zarif dalları ve pastel tonlarındaki renkleriyle, güzel büyük yapraklarıyla oldukça dekoratif ve güzel görünümlü bir bitkidir.

Kış aylarında bitki aşırı soğuktan korunarak susuz bırakılmamasına dikkat edilmelidir. Yaz aylarında ise bitkinin suya olan ihtiyacını tamamen gidermek için haftada en az iki kere sulanmalıdır. Demir ağırlıklı topraklarda açık renkli ortancalar elde edebilirsiniz. Yapraklarımızın güzel bir yeşile ulaşması için yine demir takviyesini toprağa yapıp sulamakla elde edebiliriz. pH seviyesi yedinin altında olan asidik topraklarda şeker pembesi renkli ortancalar elde edebilirsiniz. pH seviyesi 5.5 ve daha altında olan asidik toprakta yetişen ortancalar beyaz renkli olur. pH seviyesi yedinin üzerinde olan, alkalitesi yüksek olan topraklarda mor ve mavi tonlarında ortancalar yetiştirilebilir. Mavi - mor ortancalar için toprağa fosfor takviyesi yapılmalıdır.

Ortanca Çiçeği Çoğaltma Yöntemleri Nelerdir?

1- Tepe çeliği ile çoğaltmak
2- Daldırma yöntemi
3- Kökten ayırma ile
4- Kök çeliği ile çoğaltmak
5- Olgun dal çeliği ile çoğaltmak
6- Kök çeliği ile çoğaltmak

İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR