Palyaço Balığının Özellikleri

Bu makalemizde Palyaço Balığı Özellikleri, Palyaço Balığının Özellikleri nelerdir, Palyaço Balığı hakkında, Palyaço Balığı ile ilgili bilgi, Palyaço Balığı üreme, Palyaço Balığı beslenmesi gibi konuları ele alacağız.

Bilinen Adı: Palyaço balığı
Latince Adı: Amphiprion ocellaris
Familya: Cobitidae
Alt familya: Botiinae
Takım: Cypriniformes
Su koşulları: 22-28 °C, dKH 8-12, pH 8.1-8.4, sg 1.020-1.025
Boyutları: 40 cm 'ye kadar, çoğu yaklaşık olarak 30 cm 'e ulaşır.

Palyaço balığı deniz balıkları arasında en tanınan ve sevileni palyaço balığı ( anemon balığı ,soytarı balığı ) dır. Palyaço balığı clownfish olarak bilinir ve oldukça sevimli balıklardır.

Palyaço balığının fiziksel özellikleri

Sivri, iki çift burunsal duyarganın durduğu subterminal ağız ( ağızları burun ucunun hemen altındadır ) ile beraber pulsuz bir kafası vardır. Her gözün altında bir erektil kılçık vardır. Vücut sıkıştırılmış, kanatçıklar iyi biçimlenmiş olup ( özellikle kuyruk yüzgeci ), yağ yüzgeci yoktur.

Palyaço Balığının Yaşama Özellikleri

Palyaço balıklarının evleri sayılan anemonlar en fazla 50 metre derinlikte yaşarlar.Genel olarak 15 metreye kadar olan sığ sularda yaşarlar. Bunun sebebi anemonun hayatını devam ettirmesini sağlayan, fotosentez yapan zooxanthellae alglerin fotosentez yapabilmek için yüksek ışığa ihtiyaç duymalarıdır. Fitoplankton,zooplankton,küçük bitki ve hayvanlar ile beslenirler. Palyaço balıklarının doğal yaşam alanı Pasifik Okyanusunun ılık sularıdır. Palyaço balıkları ,anemonların zehirli kolları arasında yaşayabilen ender canlılardandır. Palyaço balıkları yuva edinecekleri anemona yaklaşır ve kendini yavaş yavaş anemonun yakıcı kollarına sürterek bağışıklık kazanır. Bu esnada anemonun sadece birkaç koluna sürtünürler. Eğer şuursuzca anemonun içinde sürtünmeye başlasalar vücutları fazla zehir alacağından ölebilirler.Balığın vücudunu kaplayan özel bir mukus tabakası da zehrin etkisini azaltır. Artık zehire alışan balık artık anemon içinde rahatça hareket edebilir.

Palyaço Balıklarında Üreme

Yumurtadan çıktıklarında tüm balıklar erkektir. Fakat eş tuttuklarında diğer balığa göre daha baskın olanlar süper bir gelişim gösterip hızlıca dişi olurlar. Yumurtalar normalde turuncu renkte görünür. Uygun hazırlama olmadan, ortalama bir akvaryumda yetiştirilmesi neredeyse imkansızdır. Palyaço balığı saldırgan derecede bir tüketicidir. En çok etli besinleri ve dondurulmuş sebzeleri yerler. Palyaço Balığı akvaryumda bakımı kolay ve gereksinimleri fazla olmayan bir türdür.

Palyaço Balığı Video


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Neye öfkelenip, neye sevineceğimizi bilip bunu hayatımıza uygulayabildikten sonra çok daha kaliteli bir hayatımız olacaktır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR