Pamuk Nasıl Yetiştirilir?

Pamuk Nasıl Yetiştirilir?

Bu makalemizde Pamuk Nasıl Yetiştirilir ile ilgili bilgi, Pamuk yetiştiriciliği, pamuk tarımı nerelerde yapılır, pamuk hangi aylarda toplanır, pamuk ne zaman ekilir, Pamuk Nasıl Yetiştirilir özellikleri gibi konuları ele alacağız.

Pamuk, ebegümecigiller familyasının bir üyesi olan pamuk bitkisinin anavatanının Hindistan coğrafyası olduğu düşünülmektedir. Genel olarak 60 - 100 santimetre arasında yüksekliğe sahip olan pamuğun çok çeşitli türleri bulunmakta ve bazı türleri ağaç haline gelerek 5 - 6 metre yüksekliğe dahi varabilmektedir. Pamuk kökleri 1 metre kadar derine ve 70 - 80 santim yanlara uzanabilen bu bitki, köklerini çok kısa süre içinde toprağa yayabilmektedir.

Ekim zamanı bölgelere, yörelere, hatta tarladan tarlaya değişir. Pamuk ekimini toprak sıcaklığı belirler. Ekim için en uygun toprak sıcaklığı 18 °C'dir. Pamuk bitkisi her türlü toprakta yetişebilen bir bitki olmakla birlikte, yüksek verim ve kaliteye ulaşabilmek için toprağın derin profilli ve alüviyal olması gerekir. Tarlanın pamuk ekimine hazırlanması sürecinde ilk yapılacak işlemler tarla temizliği ve toprak altı işlemesidir. Uzun yıllar pamuk yetiştirilen topraklarda zamanla pulluk altı yada taban taşı denilen sert bir tabaka oluşur. Bu tabaka bitki köklerinin gelişmesine engel olacağı için kırılması gerekir. Bu iş için Subsoiler adı verilen aletler kullanılır. Bu aletle toprağın üst yapısı bozulmadan toprak 90 cm derinliğe kadar işlenir. Bu işlemi sonbahar ve kış sürümleri ile tohum yatağının hazırlanması işlemleri izler. Pamuk yetiştiriciliğinde bakım işleri seyreltme, çapalama ve uç almadır. Bitkinin iyi gelişmesini ve çabuk olgunlaşmasını sağlamak için seyreltme işleminin yapılması gerekir. Bitkiler henüz 4 yapraklı iken (yaklaşık 10 cm) 5-6 cm ara ile hafif bir seyreltme (tekleme) yapılır. Genellikle ilk seyreltme ilk çapa, ikinci (tam) seyreltme ise ikinci çapa ile birlikte yapılmalıdır. Ekimden sonra görülen yabancı otların elle veya kazayağı ile çapalanarak yok edilmesi gerekir. Pamuk bitkisi topraktan en fazla azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve kükürt kaldırmaktadır. Potasyum, magnezyum, kalsiyum ve kükürt topraklarımızda yeterli oranda bulunmaktadır. Toprak analizleri sonucunda eksiklikleri görüldüğünde dışardan uygulanmalıdır. Pamuk bitkisinin su ihtiyacı 400 ila 600 mm’dir. Genellikle pamuk ekiminden çiçeklenme başlangıcına kadar pamuk bitkisi sulanmak istemez. Pamuk yetiştirilen ülkelerde (bölgelerde) yıllık yağış miktarı genellikle yetersiz olduğundan, pamuk bitkisinin iyi gelişmesi için gereken su miktarı sulama yoluyla verilmelidir. Sulama pamuk üretiminde verimi etkileyen faktörlerin başında gelir. Sulama zamanı ve verilecek su miktarı bitkinin su isteği belirtilerine ve topraktaki nem durumuna bakarak saptanır. Ülkemizde yetiştirilen çeşitlerin orta bünyeli topraklarda ve normal iklim koşullarında genellikle 15 - 20 gün aralıklarla 4 - 5 kez sulanması uygundur. Sulama yöntemi olarak salma sulama, alttan sızdırma ve yağmurlama sulama yöntemleri kullanılabilir.

Birçok farklı çeşidi bulunmasına rağmen ülkemizde büyük çoğunlukla "orta lifli" pamuklar yetiştirilmektedir. Alüvyonlu ve sert toprakları seven pamuk bitkisi, oldukça derin sürülen topraklarda yüksek verimle yetiştirilmektedir. Pamuğun verimli bir biçimde yetiştirildiği alanların neredeyse tamamı, ekim öncesinde çok iyi gübrelenmekte ve toprağın mineral değeri çok yüksek seviyelere ulaşmıştır. Hasatta kaliteli ve yüksek miktarda ürün elde edilmesi için pamuk ekiminden önce toprağın iyi şekilde gübrelenmesi kritik derece önemlidir. Kozaların olgunlaşması ile birlikte pamuk hasadına başlanır. Hasadın başlama tarihi, yörenin iklim koşullarına, ekim tarihine ve sulama koşullarına göre değişir. Hasat, Ege ve Antalya bölgelerinde genellikle 15 Eylülden itibaren başlayıp kasım sonu ya da aralık ortasına kadar sürer. Çukurova bölgesinde ise ağustos sonlarında başlayıp Kasım başına dek devam eder.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Neye öfkelenip, neye sevineceğimizi bilip bunu hayatımıza uygulayabildikten sonra çok daha kaliteli bir hayatımız olacaktır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR