Pancar Nasıl Yetiştirilir?

Pancar Nasıl Yetiştirilir?

Bu makalemizde pancar nasıl yetiştirilir, şeker pancarı yetiştiriciliği, şeker pancarı nasıl yetiştirilir kısaca, şeker pancarı verimi, pancar yetiştiriciliği hakkında bilgi gibi konuları ele alacağız.

Pancar, tüm ıspanakgillerin de içinde yer aldığı tek çiçekli bitkiler familyasının bir üyesi olan pancar bitkisi, Avrupa'dan Akdeniz coğrafyasının tamamına oldukça geniş bir alanda yüzlerce yıldır yetiştirilmektedir. Şeker pancarı ılıman iklim bölgelerinde yetiştirilir. Toprak seçiciliği olmayan ve düşük sıcaklığa dayanıklı bir üründür pancar. Pancar yetişme döneminde bol nem, olgunlaşma döneminde fazla yağış istemez. Bu sebepten dolayı ülkemizin en önemli şekerpancarı üretim merkezi Doğu Karadeniz Bölgesi'dir. "pazı" olarak da bilinir. Pancar bitkisi, üst üste aynı toprağa ekim için de uygun yapıya sahip değildir. Bir yıl ekilen ve hasat alınan toprağa ertesi sezon da pancar ekilmesi halinde gerek hasat eldesi gerekse de ürün kalitesi ciddi oranda azalmaktadır. Bundan dolayı ekimin 4 yılda bir yapılması gerekmektedir ancak yapay gübreleme teknikleri kullanılarak suni müdahaleler ile ekim periyodunun daha da kısaltılması da söz konusudur. Organik tarımcılıkta şekerpancarı ekilen bir tarım arazisine sonraki 3 yıl boyunca hububat ekilmekte ve sonraki süreçte yeniden şekerpancarı ekimi yapılmaktadır.

Pancar bir uzun gün bitkisidir. Kök ve şeker meydana gelmesinde güneş ışığı çok önemlidir. Tohum yatağının yeterli rutubete sahip olması gerekir. Pancar ekiminde, ilkbaharda tarla tava gelir gelmez vakit kaybetmeden tohum yatağı hazırlığına başlanmalıdır. Nisan – mayıs aylarında hafif kuraklık köklerin daha derinlere inmesine ve böylece bitkinin su ve besin maddesi yönünden daha iyi beslenmesini sağlar. Pancar tarımı için en ideal toprak, organik maddece zengin, derin, kolay ısınan tınlı ve tınlı kireçli topraklardır. Şeker pancarının verim ve kalitesi ile çiftçi gelirini etkileyen önemli bir faktörde ekim tekniğidir. Don tehlikesinin büyük çapta atlatıldığı bir dönemde yapılan erken ekim, pancarın gelişme süresini uzattığı ve verimi arttırdığı için her zaman tercih edilmelidir. Ülkemizde normal iklim şartlarında pancarın olgunlaşması eylül sonu ile ekim ayı ortalarına kadar devam etmektedir. Pancar hasat işlemleri büyük çoğunlukla el değmeden yapılmaktadır. Ülkemizde ise elle hasat daha yaygındır. Pancar hasadı sökme beli, bir iki ya da üç sıraya yalnızca söken sökme düzenleri, baş kesimini yapıp yalnızca söken makineler, baş kesimi, söken, depolayıp yükleme yapabilen makineler ile yapılmaktadır.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR