Papaya Nedir? Papayanın Faydaları


Bu makalemizde papaya nedir, papayanın faydaları, papaya meyvesi nasıl yenir, papaya meyvesi türkiyede nerede yetişir, papaya ağacı, papaya nasıl yetiştirilir gibi konuları ele alacağız.

Papaya, aslen tropikal bir Amerika bitkisidir ve Güney Asya’daki birçok ülkeninde en önemli mahsüllerindendir ayrıca büyük bir ekonomik potansiyele sahiptir. Yüksek A ve C vitamin içeren magnezyum, sodyum, potasyum ve kalsiyum açısından çok şifalı bir meyvedir. Son dönemde yapılan araştırmalar Papaya Meyvesinin kanserli hücrelerin büyümesini yavaşlattığını ortaya çıkarmıştır.

Güneşli, sıcak, humuslu ve bol sulu topraklarda yetişir. Bitkinin boyu 1,2 ila3,6 m. arasında olabilir.

Papayanın İçinde Neler Vardır?


Papaya birçok vitamin ve mineralin kaynağını oluşturur. A, B1, B2, B5 ve C vitaminlerinin yanı sıra demir, fosfor ve potasyumun öncü kaynaklarını oluşturur. Beta karoten bakımından zengindir. Çok fazla alınan beta karoten vücutta alerjilere yol açabilir. Bu nedenle dozaj ayarlaması önemlidir. Bünyesinde antioksidan görevi gören likopen maddesini de içerir. Günümüzde artık, antioksidanların birçok kanser türüne karşı etkili olduğu ve bağışıklık sistemine olan pozitif etkileri bilimsel bir gerçek. Yandaki tabloda 100 gram papayadaki besin öğeleri verilmiştir.

Papayanın Faydaları Nelerdir?

-Papain ve chymopapain papaya meyvesinin iki önemli enzimidir. Bu enzimler vücutta protein sindirimine yardımcı olur. Papain en bol ve en etkin olandır. Sindirim sürecine olan katkılarının dışında papaya enzimleri ödem, iltihap ve yaraların iyileşmesine de yardımcı olur. Papayada bulunan C vitamini, E vitamini ve beta-karoten gibi antioksidanlar aynı zamanda inflamatuar semptomları azaltmaya yardımcı olur. Bu meyvenin astım, osteoartrit ve romatoid artriti olan insanlar için yararlı olmasının nedeni budur. Papain ve chymopapain enzimleri kornea deformasyonu ve böcek sokmalarının tedavisinde de yardımcıdır. Papaya olgunlaştıkça bu enzimlerin ortadan kalktığını unutmayın. En etkili şekilde faydalanmak için papayayı hala yeşilken alın.

-Papayada bulunan lif zenginliği göz önüne alındığında, kabızlık gibi yaygın sindirim sorunları için doğal bir çare olduğu düşünülür. Meyvede bulunan aktif maddeler sindirim sistemi de dahil olmak üzere vücuttan toksinlerin atılmasında yardımcı olur.

-Bağışıklık sistemini güçlendirmesi papayanın sahip olduğu bir başka avantajdır. İçinde bulunan A ve C vitaminleri bağışıklık sistemini güçlendirerek grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlardan korunmanızı sağlar.

Papaya Nasıl Yenir?

Papayaları kesmeden yada doğramadan önce güzelce yıkayınız. Kabuklarını bıçakla soyun ve ortadan boylamasına ikiye kesin ve çekirdeklerini çıkartın. İstediğiniz gibi dilimleyin.

Papaya, taze olarak bir meyve gibi tüketilir. Ayrıca meyve salatalarında kullanabileceğiniz gibi, suyu sıkılırsa meyve suyu olarak da tüketilebilinir.

Papaya Nasıl Yetiştirilir?


30˚ güney ve kuzey paralelinin içindeki tropik ve subtropik ikliminde yetişir. Bu nedenle Türkiye’nin Akdeniz ve Ege bölgesinde kış aylarında 2-3 ay serada korunması gerekir. Almanya’da botanik bahçelerinin seralarında yetiştirilmektedir. Papaya ağacı yapraklarını dökmediğinden hemen her mevsim yaprakları toplanarak kurutulur. Dikimler en az 2,4 X 3,0 m aralık mesafede olmalıdır. Fidanlar 15-20 cm boya geldiğinde dikime uygundur. Çiçeklenme dikimden 5 ay sonra olur. Dişi ve erdişi ağaçlar seçilerek erkek ağaçlar 10 dişiye 1erkek ağaç kalacak şekilde çıkarılır. Şubat-Mart aylarında dikim yapıldığında aynı yılın Ekim-Kasım Aylarında meyve alınır. Daha serin yörelerde plantasyon Haziran-temmuz aylarında yapılırsa hasat gelecek yılın nisan-mayıs aylarında olacaktır.
Başarılı bir plantasyon ve yetiştirme için dikkat edilmesi gereken unsurlar:
Kontrollü tozlaşma ürünü, (dişi x erdişi yada erdişi x erdişi) üstün tohumlarla dişi ve erdişi ağaçlarla aynı zamanda meyve büyüklüğü yönünden üstün ağaçlarla plantasyon yapılmalıdır.
Toprak iyi bir drenaja sahip olmalıdır. Papaya su baskınlarına karşı duyarlıdır. Ölmese bile yavaş gelişir.
Sulama kurak dönemlerde uygulanmalıdır. Aşırı sulama büyümede geri kalma çiçek dökme ve taze meyvelerin dökülmesine neden olur.
Papaya hızlı gelişen bir türdür. Yeterli besin elementine ihtiyaç gösterir. Fakir topraklarda düzenli gübreleme ile bol miktarda ürün alınabilir. Bitki ve meyve gelişimi için azot ve fosfor önemlidir. Genellikle her sulamada bitki başına 250 gr (1/2 lb) NPK (10-10-10) (%30N) kompoze gübresi plantasyon sırasında yada hemen dikim sonrası uygulanmalıdır. Bu miktar gübrelemeye 7-8 aylık oluncaya kadar iki haftada bir doz azar azar artırılmak suretiyle devam edilir.

Papaya zararlıların Kontrolü


Zarar gören ağaçlar ortamdan uzaklaştırılmalıdır ve %10 formalin solüsyonu uygulanmalıdır. Önerilen miktarda mantar ilacı püskürtme makinası ile ağaçlara atılır. Bu uygulama 7-10 gün aralıklarla tekrarlanır.

İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Kudüs onurumuzdur, Kudüs'e sahip çıkalım.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR