Peri Bacaları Nasıl Oluşur?


Bu makalemizde peri bacaları nasıl oluşur, peri bacaları hakkında bilgi, peri bacaları nasıl oluşmuştur kısaca, peri bacaları nerede, peri bacaları nedir, peri bacaları özellikleri gibi konuları ele alacağız.

Peri bacaları bir aşındırma şeklidir. Peri bacası, oluşumu incelendiği zaman, karşımıza dış faktörler çıkmakta ve de sel suları ve rüzgar bu noktada daha öne çıkmaktadır. Peri bacasının oluşması için öncelikle arazinin tüflü yapıda olması gerekir. Bu tip arazilerde, vadi yamaçlarından inmekte olan sel suları ve rüzgar tüfü aşındırır ve tüfe göre daha sert yapılar aşınmayarak ayakta kalır. Aşınma sonucu ayakta kalan ve ilginç görünümlü olan bu yeryüzü şekillerine peri bacası ismi verilir. Peri bacalarının üst kısmında sert yapıda olan bir kaya parçası vardır. Altta ise üstte ki yapıya göre daha yumuşak bir yapıda olan tüf yapı bulunmaktadır. Bu tür peri bacalarına şapkalı peri bacaları denir. Bu yapıyı koruyan ve yapının süresini uzatan ise üstteki kayanın yapısıdır. Peri bacalarının çapları ise 1 m ile 15 m arasında değişir. Çatlak aralığının 1 m 'den küçük olması ya da 15 m 'den büyük olması durumunda ise peri bacası gelişimi gözlenmemektedir.

Peri bacalarının oluşumunda, rüzgar etkisi kadar yağmur sularının yüzeydeki akışı da oldukça önemlidir. Yağmur sularının etkili ve güçlü yüzey akıntısı olarak gelişmesine ise en önemli etken bitki örtüsünün azlığı ve tüflerin geçirimsiz olmasıdır. Peri bacaları Türkiye 'de en çok; Avanos, Ürgüp ve Üçhisar üçgeninde, Kayseri 'deki Soğanlı vadisinde ve Nevşehir Çat kasabası civarlarında bulunmaktadır.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Neye öfkelenip, neye sevineceğimizi bilip bunu hayatımıza uygulayabildikten sonra çok daha kaliteli bir hayatımız olacaktır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR