PLC Nedir, Nerelerde Kullanılır?


Bu makalemizde plc nedir, plc nerelerde kullanılır, plc kullanım alanları, plc nedir nasıl çalışır, plc ne işe yarar, plc açılımı gibi konuları ele alacağız.

İngilizce Programmable Logic Controller kelimelerinin baş harflerinden oluşan PLC’nin Türkçe anlamı programlanabilir mantıksal kontrol birimidir. Genel olarak küçük endüstriyel bilgisayarlar olarak tanımlanabilen PLC’ler kontrol fonksiyonlarını gerçekleştiren donanım ve yazılımları içermektedirler. En genel anlamda ele alınırsa bir PLC’de iki ana bölüm bulunur: Merkezi işlemci birimi (CPU) ve input/output (giriş/çıkış) arayüz sistemi.

PLC'ler üretim hızı ve otomasyonu sağlaması açısından üretime büyük bir ölçüde katkıda bulunmaktadır.
PLC'ler sıra, hareket, süreç denetimi yapabilmekte ve çok çeşitli verilerin toplanmasında kullanılabilmektedir.
PLC'ler 80'li yıllardan sonra küçülüp yetenekleri ise aynı oranda artan kontrol cihazlarıdır.
İnsan hatalarını engellemek için tasarlanmışlardır.
Üretim elemanlarında oluşacak hataları denetlemek için kullanılması kaçınılmazdır.
Önceleri belirli bir üretim sahasında denetim amacı ile kullanılmışlardır.
Günümüzde gelişen iletişim teknolojisi ile artık başka yerlerde yapılan PLC süreç denetimleri, farklı yerlerden izlenip denetlenebilir.

Plc'lerin genel kullanım alanları

1) Sıra Kontrol: Plc’ nin en çok kullanılan özelliğidir. Bu özellik paketlemeden başlayarak asansör endüstrilerine kadar kullanılmaktadır.

2) Hareket Kontrol: Adımları takip eden sonsuz makinelerde örneğin; kauçuk, film ve kartezyen robot endüstrilerinde kullanılır.

3) Süreç Denetimi: Makineler çalışır durumda olduğunda makinelerin hız ayarlarını, ağırlıklarını, debini, basıncını, sıcaklığını kontrol eder.

4) Veri Yönetimi: Burada çoğu Plc’ ler zaman v.b kavramlarla değil algılama (sensör) kavramıyla çalışır. Örneğin; aydınlatma, havandırma (klima), çimento, tekstil, robot vb. sanayilerde kullanılır.

Ayrıca Demir çelik, petrol ve kimya, enerji, makina, üretim, otomotiv, textil, lojistik ve daha bir çok alanda PLC’ler yaygın olarak kullanılmaktadırlar.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Neye öfkelenip, neye sevineceğimizi bilip bunu hayatımıza uygulayabildikten sonra çok daha kaliteli bir hayatımız olacaktır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR