Roma Rakamları Nasıl Yazılır?

Bu makalemizde roma rakamları nasıl yazılır, roma rakamları çeviri, roma rakamları tablosu, roma rakamları yazılışı, roma rakamları 20 ye kadar, roma rakamları 100 e kadar gibi konuları ele alacağız.

Roma Rakamları Tablosu

Eski medeniyetlerin yaptığı her çalışma ilerleyen dönemlerde biraz daha gelişerek günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Bu gelişmelerden bir tanesi de Roma rakamlarıdır. Romalıların bulduğu bu rakamlar mısırlıların da yardımı ile daha fazla gelişerek günümüze ulaşmıştır.

Roma Rakamları Nerelerde Kullanılır?


Kullanım alanı çok yaygın olmamasına rağmen o dönemlerde tüccarlar roma rakamlarını çok fazla kullanmışlardır. Yazma kurallarına bakacak olursak; bir harfin sağına kendinden daha küçük bir harf gelirse toplanarak okunur. Örneğin “XIII”, 13 olarak okunur. Ancak soluna daha küçük bir harf gelirse çıkarılır ve buraya sadece bir harf yazılabilir. Örneğin “XC” (C=100 – X=10) 90 olarak okunur. Hem sağa hem de sola yazılırsa farklı değerler olarak okunur. Örneğin “CMLI” 951′dir. Roma rakamları, yalnızca toplama ve çıkarma işlemi esas olan bir sayma sistemi bulunan rakamlar bütünüdür. Roma rakamlarında “0” olmaması nedeniyle hint – arap kökenli sayı sisteminde yer alır.

Roma Rakamları Yazılırken Uyulması Gereken Kurallar


  • Roma rakamı ile yazılabilecek en büyük ve en uzun sayı "3888" dir.(MMMDCCCLXXXVIII)
  • Hem sağa, hem de sola daha küçük değerli harfler yazılarak farklı rakamlar yazılabilir. CMLI=951, XLVII=47, CDLV=455 gibi.
  • Bir harf, en fazla üç defa yan yana yazılır.
  • Bir harfin sağına, kendisinden daha küçük değerli bir harf gelirse, toplanarak okunur. Örneğin; XI=11 , DCX=610 , LXXVII= 77 gibi.
  • Sol tarafa yazıldığında ise çıkarılır. XC=90, IL=49, CD=400 gibi. Sadece bir harf yazılır.
  • Romalılar çok fazla olmamakla birlikte daha büyük sayılara ihtiyaç hissettiklerinde harflerin değerini "1000" kat arttırmak için üzerlerine çizgi çizmişlerdir.

Roma Rakamı Çeviri Programı

Bizim Kullandığımız Sayı:

Roma Rakamı:


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Neye öfkelenip, neye sevineceğimizi bilip bunu hayatımıza uygulayabildikten sonra çok daha kaliteli bir hayatımız olacaktır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR