Rüzgar Çeşitleri Nelerdir?


Bu makalemizde rüzgar çeşitleri, rüzgar çeşitleri nelerdir, rüzgar çeşitleri hakkında bilgi, rüzgar isimleri, rüzgar türleri, rüzgar çeşitleri özellikleri gibi konuları ele alacağız.

Yüksek basınçtan alçak basınca doğru olan hava hareketlerine rüzgar denir. Rüzgarın hızını ölçen alete ise anemometre denir.

Rüzgar Türleri

Rüzgarlar üç gruba ayrılır:

 • Yerel rüzgarlar
 • Devirli (mevsimlik) rüzgarlar
 • Sürekli rüzgarlar

1. Sürekli Rüzgarlar
a- Kutup Rüzgarları: Kutuplardaki Termik yüksek basınç (Y.B.) alanlarından 60 enlemlerindeki Dinamik alçak basınç (A.B) merkezlerine doğru esen rüzgarlardır. 60 enlemlerinde Batı Rüzgarları ile karşılaşarak cephe oluşumuna sebep olurlar.

b- Batı Rüzgarları: 30 enlemlerindeki Dinamik Y.B. alanlarından 60 enlemlerindeki Dinamik A.B. alanlarına doğru esen rüzgarlardır. Batı yönlü olduklarından Ilıman Kuşak karalarının batısına devamlı bol yağış bırakırlar.

c- Alize Rüzgarları: 30 enlemlerindeki Dinamik Y.B. alanlarından Ekvatoral A.B alanına doğru olan hava hareketidirler. Doğu yönlü oldukları için Tropikal Kuşak karalarının doğusuna devamlı olarak yağış bırakırlar. Ekvatorda yükselerek üstten 30 enlemlerine doğru esen rüzgarlara Ters Alizeler denmektedir. Bu rüzgarlar dönenceler civarlarında alçalarak çöllerin oluşmasına neden olurlar.
Sürekli Rüzgarların Özellikleri
Estikleri bölgelerin iklimini etkilerler.
Dünyanın günlük hareketinin etkisiyle hareket ettikleri yönün kuzey yarım kürede sağına, güney yarımkürede soluna saparlar.
Sürekli aynı yönde eserler.

2. Mevsimlik Devirli Rüzgarlar - Musonlar
Birbirine komşu kıta ve okyanusların mevsimlik ısı farkından dolayı oluşurlar. Kışın karadan denize doğru eserler. Bu sebeple soğuk ve kuru olarak eserler. Yaz mevsiminde denizden karaya doğru estiklerinden beraberinde bol miktarda nem getirirler ve bol yağış bırakırlar.

Muson Rüzgarlarının Görüldüğü Yerler
 • Batı Afrika ile Gine Körfezi arasında
 • Doğu Afrika ile Hint okyanusu arasında
 • Doğu Asya ile Büyük Okyanus’a bağlı denizler arasında
 • Güney Asya ile Hint Okyanusu arasında
 • Kuzey Amerika ile Meksika Körfezi arasında

3. Yerel Rüzgarlar
a- Soğuk yerel rüzgarlar:


i- Mistral: Kışın ve ilkbaharda Fransa 'dan Akdeniz 'e doğru esen soğuk rüzgardır.

ii- Bora: Dalmaçya kıyılarının gerisindeki dağlardan Akdeniz 'e doğru esen soğuk rüzgardır.

iii- Krivetz: Romanya 'dan Karadeniz 'e doğru esen soğuk rüzgardır.

iv- Etezyen: Ege Kıyılarına yazın kuzeyden esen soğuk rüzgardır. Asor Y.B etkisiyle oluşur.

b- Tropikal Siklonlar: Tropikal kuşakta ani basınç düşmesi ile oluşan çok şiddetli rüzgarlardır. Bu rüzgarlara Hurricane, Tornado, Kasırga, Hortum gibi isimler verilir.
c- Meltemler: Günlük ısınma farkından doğarlar. Etki alanları dardır.

i- Kara - deniz meltemleri: Kara ve denizlerin günlük ısınma farkından dolayı oluşurlar. Gündüz, deniz meltemi; gece, kara meltemi oluşur. Ege kıyılarında yazın öğleden sonra denizden esen İmbat rüzgarı deniz meltemine örnektir.

NOT: Deniz meltemi kısa mesafelerden sıcak karaya doğru estiği için yağış bırakmaz. Sadece havayı serinletir.

ii- Dağ ve vadi meltemi: Dağ ve vadilerin farklı ısınması sonucu oluşurlar. Bunda güneş ışınlarını alma açısı ve nem oranlarının farklı olması etkilidir. Dağlarda nem oranı az olduğundan vadi ve ovalara göre daha erken ısınır, daha erken soğur. Gündüz vadi meltemi, gece ise dağ meltemi olur.

NOT: Muson rüzgarları ile meltem rüzgarları arasındaki benzerlik devirli olmalarıdır.

d- Sıcak Yerel Rüzgarlar:

i- Fön Rüzgarları: Bir dağ yamacını aşarak diğer yamaçtan aşağı doğru esen rüzgarın sıcaklığı artar. Çevrede nem açığı oluşur. Bitkilere kurutucu etki yapan bu tip rüzgarlara Fön rüzgarları denir. Bu rüzgarların oluşmasında yer şekilleri etkilidir. Rüzgarlar geldikleri yerin sıcaklığını gittiği yere taşırlar. Fön rüzgarları bu genellemeye uymaz. Türkiye 'de Kuzey Anadolu dağları ile Toroslar 'da etkilidir.

ii- Sirokko: Büyük Sahradan İtalya 'nın güneyine doğru esen sıcak ve kuru rüzgardır. Akdeniz 'den geçerken nem aldığından İtalya’nın güney kıyılarına yağış bırakır.

iii- Hamsin: Mısır 'dan Akdeniz 'in doğusuna doğru esen sıcak ve kuru rüzgardır.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


 • SİTE İÇİ ARAMA
 • Kariyerdersleri.com
 • KATEGORİLER
 • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR