SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ, SEBEBLERİ

Bu makalemizde erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri, saç dökülmesi nedenleri nelerdir, saç dökülmesi nasıl önlenir, saç dökülmesini önlemek, saç dökülmesi hakkında bilgi gibi konuları ele alacağız.

Yaklaşık olarak her gün ortalama 100 saç telini kaybederiz. Bu durum normaldir. Anormal saç dökülmesi durumlarında ise bu sayı artar ve taraklarınızda, banyo ve lavabo giderlerinde ve elbiselerinizde aşırı miktarda saç biriktiğini görürsünüz. Normalden fazla dökülme yaşın ilerlemiş olması, bazı ateşli hastalıklar, tiroid hastalıkları, kansızlık, verem, şeker hastalığı gibi bütün vücudu etkileyen hastalıklardan sonra görülür.

Saç dökülmesinin sebeplerine göre çeşitleri vardır.

Vücudun genel olarak strese maruz kalmasının sonrasında (uzun süreli yüksek ateş, büyük bir ameliyat veya ciddi bir enfeksiyon) 2-3 ay sonra meydana gelen yaygın saç dökülmesidir. Bu tür saç dökülmesi vücuttaki ani hormon değişiklikleri sonucu da meydana gelebilir; özellikle kadınlarda doğum yaptıktan sonra görülebilir.

Fizyolojik saç dökülmesi genellikle geri dönüşümlüdür. Daha çok yeni doğan bebeklerde veya hamile kadınlarda rastlanır.

Bazı ilaçlar yan etki olarak saç dökülmesine sebeb olabilir; özellikle lityum, beta blokörler, warfarin, heparin, amfetaminler, levodopa ve diğer bazı ilaçlar. Daunorubicin ve kanser tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar, ani ve yaygın saç kaybına neden olabilirler.

Bazı hastalıklaırn belirtisi olarak saçlar dökülebilir. Bu hastalıklardan bazıları; lupus eritomotozus, sifiliz, tiroid hastalığı , seks hormon dengesizliği, sarkoidoz, ciddi beslenme bozuklukları (protein, demir, çinko veya biotin eksiklikleri). Bu tür beslenme yetmezlikleri özellikle zayıflama diyeti uygulayan bayanlarda ve adet kanamaları çok ağır geçenlerde sık olarak görülmektedir.

Mantar hastalığından kaynaklanan ve yama şeklinde dökülme meydana gelen bu tip saç dökülmesinde hastalığa neden olan mikrop Trichophyton tonsurans dır. Bu enfeksiyon, saçın tam deriden çıktığı noktada kırılmasına neden olur.Yani saçın genelini değil de belli bölümlerini etkiler.

Ve son olarak saçlarına gerekli özen ve bakımı göstermemeye bağlı olarak meydana gelen saç dökülmesini söyliyebiliriz.Aşırı sıcağa maruz kalma,saç temizliğine dikkat etmeme vs. sebebler arasındadır.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Kudüs onurumuzdur, Kudüs'e sahip çıkalım.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR