Sedir Ağacı

Sedir Ağacı

Bu makalemizde sedir ağacı, sedir ağacının özellikleri, sedir ağacı hakkında bilgi, sedir ağacı resmi gibi konuları ele alacağız.

Sedir, çamgiller familyasından Cedrus cinsini oluşturan iğne yapraklı ağaç türlerine verilen isimdir. Sedir ağacının iğne yaprakları genellikle üç köşeli, yatay kesitlerinde bitişik iki adet reçine kanalı bulunmaktadır. Yapraklar uzun sürgünler üzerinde tek tek, seyrek ve dağınık olarak dizilirler. Sedir ağacında tomurcuk çok küçük olup, az sayıda pullarla örtülüdür. İğne yapraklar dökülmeden ağaç üzerinde 3 - 6 yıl kalırlar. Erkek çiçekler silindirik yapıda olup 5 cm uzunluğunda, sarı renkli ve kısa sürgün üzerinde dik dururlar. Dişi çiçekler daha küçüktür. 1 - 1.5 cm, yeşilimsi renkte olup döllenme ilkbaharda oluşmaktadır. Tohumların büyük, üçgen biçiminde genişçe kanadı olup, sediri ağacının tohumu tek yüzünden örtmüştür. Tohumların üzerlerinde bol sayıda reçine bezeleri vardır. Sedir Ağacının Kozalağı ise 26 ayda olgunlaşmaktadır. Kozalak genellikle fıçı görünümündedir. Kozalak pulları olgunlaştığında dağılır.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Neye öfkelenip, neye sevineceğimizi bilip bunu hayatımıza uygulayabildikten sonra çok daha kaliteli bir hayatımız olacaktır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR