Su Biberi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Su Biberi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Bu makalemizde su biberi nedir, su biberi faydaları, su biberinin faydaları nelerdir, su biberi nedir, su biberi hakkında bilgi gibi konuları ele alacağız.

Su Biberi, çobandeğneğigiller familyasındandır. Su biberi kumsal sulak ve bataklık yerlerde, baraj, çay ve dere, göl, bataklık, gölet, ark kıyılarında, sebze ve meyve behçeleride yetişir. Su biberi 30 - 100 cm. kadar yüksek, boğumlarından kök salar, doğru ya da yaslanık sapları olan bir yıllık otsu bir bitkidir. Su biberi bitkisinin sapları ince, çıplak yeşil ya da boğumlarının altı menekşe kırmızı halkaları olan ve olgunlaşmasından sonra bütünü kızarır. Su biberinin yaprakları almaşık, dar yumurta biçiminde, mızrak ile eşkenar arası olup yalnız kenarları kıllı, üstü şeffaf ( saydam ) noktalı, bazan siyah N şeklinde benekleri bulunur. Su biberinin çiçekleri ufak, yeşilimsi başak şeklinde; tepesi kırmızımtrak, pembe veya beyaz 4 - 5 bölümlü, kenar çiçekler altın sarısı ile sarı kahve nokta gibi bezlerle kaplı çiçek demetinde toplu bulunurlar. Meyve koyu kahve rengi boncuklar olup olgunlaşınca çatlar. Bitki taze vaziyette iken yakıcı tadı vardır; su biberi bitkisi kuruyunca bu tat geçer. Su biberinin içeriğinde ramnozin, sepi maddeler, rutin, hiperozid, kversitin, eterik yağ, polipopiperin glikozidi, fruktoz, organik asidler, fitosterin, glikoz vs. vardır.

Su Biberinin Faydaları Nelerdir

Mide ve bağırsak kanamaları, rahim kanaması düzensiz adet hallerini düzenlemede kullanılır.

İshal giderici, idrar söktürücü, kan temizleyici etkileri vardır.

Bronşite, ödeme, basura, varise, aybaşı rahatsızlıklarına, menopoza, romatizmaya iyi gelir.

Su Biberi Nasıl Kullanılır?

1 çorba kaşığı bitki 400 gr. su ile haşlanır 2 saat bekletildikten sonra süzülür. Günde 3 defa yemeklerden önce birer çay bardağı içilir.

Makale bilgilendirme amaçlı olup kullanmadan önce işin uzmanı ile görüşünüz.

İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Neye öfkelenip, neye sevineceğimizi bilip bunu hayatımıza uygulayabildikten sonra çok daha kaliteli bir hayatımız olacaktır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR