Sütleğen Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Sütleğen Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Bu makalemizde Sütleğen Otu nedir, Sütleğen Otu faydaları, Sütleğen Otunun faydaları ve zararları, Sütleğen Otu hakkında bilgi gibi konuları ele alacağız.

Sütleğen Otu, sütleğengiller familyasından süt gibi beyaz ve zehirli bir özsuyu taşıyan, bir ya da çok yıllık, otsu veya odunsu bir bitkidir. Sütleğen otunun sütü kabızlık giderici olarak kullanılır. Bitki özsuyu ağrı dindirici olarak bilinir, dalak hastalığının ve bazı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Sütleğenin yurdumuzda 60 kadar çeşidi vardır. Sütleğen önerilen miktardan fazla kullanılmamalıdır. Sütleğen bitkisinin özsuyu ve tohumlarından elde edilen yağ dahilen ve haricen kullanılır. Sütleğenin diğer isimleri; Sütlücen, Sütlüceotu, Euphorbia, Spurge, Euphorbe .

Sütleğen Otunun Faydaları Nelerdir?

- Sıtma ve sarılıkta da kulanılır.

- Sütleğenin sütü nasıra sürülürse faydalı olur.

- Kurutularak toz haline getirilen bitkinin yarısı kadar kına karıştırılarak yaralar üzerine bağlanırsa yarayı kısa zamanda tedavi eder.

- Sütleğen bitkisinin kuvvetli müshil etkisi vardır.

- Kabızlığı giderir.

- Bitkinin sütü siğillere iyi gelir.

Sütleğen Otu Nasıl Kullanılır?

Sütleğen bitkisinin asırlar öncesinden kullanılmaya başlandığı bilinmektedir. Kullanılan ot, zehirli su içerdiği için özel bilgi ve dikkat gerektirir. Eğer sütleğen otu kullanmak isterseniz muhakkak konuya hakim birini yanınızda bulundurmalısınız. Sütleğen otu çay yapılarak direkt tüketilmez, genelde cilt yaraları için sütünden faydalanılır. Özellikle siğil için kullanılan sütleğen otu, ortadan ikiye ayrılarak siğilli kısımlara sürülür. Bitkinin öz suyu arındırılmış olarak satıştadır. Öz suyu ile dalak problemlerinden kabızlığa kadar pek çok sorunun önüne geçebilirsiniz. Bunun yanında bitkinin yağını temin ederek cilt sorunlarınıza da çare bulabilirsiniz.

Sütleğen Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

Tüketilmesi gerekenden fazla kullanılan sütleğen bitkisi kişinin cildini şiddetli derecede tahriş etmektedir. Özellikle zehirli sütü ile direkt temas oldukça tehlikelidir. Dokunulduktan sonra yanma ve kızarıklık belirtileri baş gösterdiğinde acilen bol su ile yıkanmalı ve cilt doktoruna gösterilmelidir. Sütleğen otunu ağız yoluyla tükettiğinizde iç organ tahrişine neden olacaktır. Bu nedenle acilen doktora gitmeniz gerektiğini unutmamalısınız.
Makale bilgilendirme amaçlı olup kullanmadan önce işin uzmanı ile görüşünüz.

İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR