Uludağ Göknarı

Uludağ Göknarı

Bu makalemizde uludağ göknarı nedir, uludağ göknarı özellikleri, uludağ göknarı hakkında bilgi, uludağ göknarı nerede yetişir gibi konuları ele alacağız.

Uludağ göknarı, çamgiller familyasından 30 - 40 metre uzayabilen, bir göknar alt türüdür. Sürgünler parlak ve çıplaktır. Üzerlerinde tüy bulunmaz. Uçlarında aynı düzlemde 3 adet tomurcuk bulunur. Gövde kabuğu gridir. Alt dallar yanlara doğru yatay uzanır. Yan sürgünlerin ucundaki tomurcuklar reçinelidir. Uludağ göknarının iğne yaprakları 2- 3.5 cm boyunda, parlak koyu yeşil, uç kısımları hafif oyukludur. Tohumlar üç köşeli, küt uçlu ve reçinelidir. Zarımsı kanatlar tohumun iki yüzünü de örtmüştür. Türkiye'nin endemik türüdür. Doğal olarak bulunduğu başka bir ülke yoktur. Orta Karadeniz ve Kuzeybatı Anadolu'da görülürler. Uludağ Göknarının odunu kokusuz, beyaz ve sarımtrak renklidir. Öz odunu ve diri odunu pek belirgin değildir. Yumuşaktır ve kolay işlenir. Biçildiğinde pürüzsüz ve düzgün bir yüzey oluşturur. Güzel boya ve zila kabul eder. Yüksek hava rutubeti ister, soğuk ikilim şartlarına dayanıklıdır. Çok dekoratif bir tür olup park ve bahçelerde grup veya soliter olarak geniş çim alanları üzerinde kullanılır. Rüzgara dayanıklıdır. Dallar üzerinde dik duran kozalakların dış pulları, iç pullarından daha uzundur ve bol reçinelidir.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Neye öfkelenip, neye sevineceğimizi bilip bunu hayatımıza uygulayabildikten sonra çok daha kaliteli bir hayatımız olacaktır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR