Üvez Nedir, Faydaları Nelerdir?

Üvez Nedir, Faydaları Nelerdir?

Bu makalemizde üvez nedir, üvezin faydaları, üvez meyvesi nerede yetişir, üvez meyvesinin faydaları, üvez meyvesi hakkında bilgi gibi konuları ele alacağız.

Üvez cinsi ( Sorbus ); kışın yaprağını döken, farklı boylarda ( 3 – 25 m), Gülgiller ailesine ait, çalı ya da orman ağacının adıdır. Yaprakları 7-11 çift yaprakçığa parçalanmıştır. Meyveleri küre veya armut seklinde, yeşilimsi sarı veya kırmızımsı-esmer renkli olup, buruk lezzettedir. Türkiye’de 11 kadar üvez türü bulunur. Kuzey yarımkürenin ılıman iklim bölgelerinde doğal olarak yaşarlar. Ağaç, ağaççık veya çalı formunda bulunurlar. 80’den fazla türü bulunur. Üvez Ilıman iklim bölgelerinin dayanıklı bitkileridir. Bol güneşli ya da hafif gölgelik ortamları sever. Üretilmeleri tohum, çelik ve dip sürgünleri ile yapılır. Tohumları sonbaharda toplanır. Hemen ekim yapılır. Üvez meyveleri parasorbinik asit, sekerler ( sorbos ) sorbitanik asit, malik asit, pectin karotensid ve vitamin C ihtiva eder.

Üvezin Faydaları Nelerdir?

Üvez kabızlığı engeller.
Tansiyonu düşürür.
Şeker hastaları rejimi için iyi bir tatlandırıcıdır.
İdrar söktürücü, regl kolaylaştırıcı etkileri vardır.

İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR