Vanilya Nedir, Faydaları Nelerdir?

Vanilya Nedir, Faydaları Nelerdir?

Bu makalemizde vanilya nedir, vanilya faydaları, vanilya nerede yetiştirilir, vanilyanın faydaları nelerdir, vanilya ne işe yarar, vanilya hakkında bilgi gibi konuları ele alacağız.

Vanilya, Orchidaceae familyasından birçok tropikal ülkelerde yetiştirilen, tırmanıcı gövdeli bir bitki türüdür. Vanilyanın gövdesi yetiştiği iklime ve toprağa göre 20 metre boyunda olabilir, tüysüz parlak ve etkilidir. Vanilya yaprakları mızrak şeklinde, kenarları bütün, koyu yeşil ya da sarımsı yeşil renkli, etli ve her yaprağın karşısında bir halizon vardır ve halizonlar çevresindeki ağaç, duvar veya çit tırmanır. Meyveleri fasulye kapcığını andırır ve uzuncadır. Olgunlaşan vanilya meyveleri sarımsı renklidir. Vanilya tropik ülkelerde yetişen bir bitki olup Türkiye’de ancak seralarda veya botanik bahçelerde yetiştirilebilir. Vanilya tropik ülkelerde yetişen bir bitki olup Türkiye’de ancak seralarda veya botanik bahçelerde yetiştirilebilir. Vanilyanın yetiştirilmesi, polenizasyonu ( polenleme işlemi ) ve ekimi hiçbir makine, kimyasal gübre veya tarım ilacı kullanmadan tamamen elle yapılır. Vanilya yetiştiricileri - ki genelde kadın ve çocuklardır - eğer yeteri kadar hızlı çalışırlarsa günde yaklaşık 1000 ila 2000 arası vanilyayı polenleyebilirler. En fazla işçilik gerektiren zirai üründür. Vanilya aynı zamanda dünyada safrandan sonra en pahalı ikinci baharattır.

Vanilyanın Faydaları Nelerdir?

Vaniya cinsel gücü artırır.
Sinir bozukluğunu giderir.
Hazmı kolaylaştırır.
Bronşları temizler ve öksürük söktürür.
Vanilya ruhi bunalımı geçirir.
Vücudu kuvvetlendirir.
Ateşi düşürür.

İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR