Yabani Turp Nedir, Faydaları Nelerdir?

Yabani Turp Nedir, Faydaları Nelerdir?

Bu makalemizde Yabani Turp, Yabani Turp faydaları, yaban turpu resmi, yaban turpu nasıldır, Yabani Turp özellikleri gibi konuları ele alacağız.

Yabani Turp , 40 - 100 cm. kadar yüksek, dallı, gelişken damarlı, etli, beyaz renkte köksaplı çok yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar büyük, koyu yeşil, parlak, dip yapraklar yumurta biçiminde, ekseriya tüysü parçalı, 30 cm kadar uzun saplı, yukarıdakiler kısa saplı veya gövdeye bitişiktir, elipti ile mızrak arası iri dişli ya da bütündür. Çiçekler ufak, beyaz, çanak 4 yapraklı, taç 4 yapraklı ve 6 adet erkek organı vardır. Meyve eşkenar fasulye başaktır. Yabani turpun içeriğinde eterik yağ, sinigrin glikozidi, bu mirozin fermenti te siriyle hardal yağına, potasyum sülfat asidi ve glikoz asparagin, zamk, glumatin, nişasta, şeker, reçine, C vitamini vardır.

Yabani Turpun Faydaları Nelerdir?

Yabani Turp geçmiş çağlarda sırt ağrıları için, zehirlenmelerde ve öksürük sökücü gibi hastalıklarda kullanılmıştır. Geçmişinde belli araştırmalarda günümüze hediye edilen bu bitki pek çok şifa kaynağı barındırır. Yaban turpunun faydaları yazmakla bitmez. Mide dostu, deri kızartıcı, olan bu bitki idrar söktürmede de etkilidir. Romatizma merhemi olarak da yararları size ağrıları alınmış biri olmanın huzurunu verecektir. Öksürük ve astım için ise bal ve şeker oluşumuyla tedavi edici özelliğe kavuşur. Yaban turpundan elde edilen suyu ile mikroplardan temizleme özelliğine kavuşmuş bir antibiyotik haline gelir. Grip ve yüksek ateşte en iyi sonuç alacağınız yöntem olabilir. Balgam söktürücü özelliğiyle günlerce belki haftalarca süren kuru öksürüklerinize çare olabilmektedir. Yemek sorunu çocuklarınızda iştah açar. Şişkinlik sorunlarınızda gaz söktürür.

Makale bilgilendirme amaçlı olup işin uzmanının tavsiyeleri doğrultusunda kullanınız.

İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR