Yakı Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Yakı Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Bu makalemizde yakı otu nedir, yakı otu faydaları, yakı otu hakkında bilgi, yakı otunun faydaları nelerdir, yakı otu bitkisi hakkında bilgi, yakı otu nerelerde yetişir, yakı otu nasıl kullanılır gibi konuları ele alacağız.

Yakı otu, küpeçiçeğigiller familyasındandır. Avrupa, Asya, Kuzey Amerika ve Avustralya'da yetişir. Ülkemizde Giresun, Adana, Bitlis ve Trabzon’da yaygın olarak bulunur. Dünyada bilinen 400 çeşidi vardır. Şifa verici özellikleri olan yakı otları, kırmızı beyaz ve uçuk pembe çiçeklerinden ötürü diğerlerinden ayrılırlar. Saplarından çıkan tohum borularının ucunda çiçekleri açar, daha sonra bu borular açılır ve küçük tohumların aralarına gömüldüğü beyaz ipeksi tüyler çıkar. Yakı otları nispeten sıcak, gölgeli bölgeleri ve besin maddesince zengin toprakları severler. Pembemsi kırmızı ya da leylaki renkte ters yumurta şeklinde çiçekler açar. Fasulye kapsülünü andıran meyveler verir. Yakıotu bitkisinin zehirli türleri de mevcut olduğundan mutlaka uzman bir kişi tarafından toplanıp kurutulmalıdır.

Yakı Otunun Faydaları

Halk arasında yakıotu çayı içmenin prostat hastalığına, kabızlığa, vücutta biriken zehirli toksinlerin atılmasına, idrar iltihaplarına, epilepsi hastalığına iyi geldiğine inanılır.

Yakı Otu Çayı Nasıl Yapılır?

İnce kıyılmış ve kurutulmuş yarım tatlı kaşığı küçük çiçekli yakıotu, 1 su bardağı kaynar su ile haşlanır ( kaynatmadan ). Su bardağının ağzı kapatılarak yaklaşık 10 dakika demlenmeye bırakılır, bu süre sonunda süzülür. Yeni demlenmiş yakı otu çayı, sabah aç karnına ve akşam yemeğinden yarım saat önce olmak üzere yalnızca günde 2 defa 1' er bardak hazırlanarak içilir. Hastalığın tamamen iyileşebilmesi için, bu çayı uzun bir süre içmek gerekebilir. Önerilen kür süresi 2 haftadır. 2 haftalık kürden sonra 2 - 3 gün ara verilmesi gerekir.

Makale bilgilendirme amaçlı olup işin uzmanının tavsiyeleri doğrultusunda kullanınız.

İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Neye öfkelenip, neye sevineceğimizi bilip bunu hayatımıza uygulayabildikten sonra çok daha kaliteli bir hayatımız olacaktır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR