Yaprak Soğanı Nedir?

Yaprak Soğanı Nedir?

Bu makalemizde yaprak soğanı nedir, yaprak soğanı hakkında bilgi, yaprak soğanı nerede kullanılır, yaprak soğanı özellikleri, yaprak soğanı diğer adı, yaprak soğanı frenk soğanı gibi konuları ele alacağız.

Yaprak soğanı, veya diğer adıyla Frenk soğanı soğangiller familyasının Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika'ya özgü en küçük türüdür. Yaprak soğanı 30 - 50 cm kadar büyüyebilirler. A ve C vitaminleri bakımından zengindirler ve az miktarda kükürt ve demir içerirler. Genellikle böceklere itici gelmesine rağmen, bulundurdukları kükürt bileşikleri yüzünden çiçekleri, arıları çekmektedir. Yaprak soğanı Allium türlerinin içinde hem Eski Dünya hem de Yeni Dünya'da bulunan tek bitkidir. Genellikle tat ve aroma verici olarak kullanılan yaprakları için yetiştirilir.

Yaprak Soğanı Fransız mutfağı ve İsveç mutfağına ait geleneksel yemeklerin vazgeçilmez bir parçasıdır. Türk mutfağında ise daha çok Van otlu peyniri yapımında kullanılır. Mutfakta yaprakları ( çubuk ) ince ince kıyılarak balık, patates ve de çorbalarda tat ve de koku verici olarak kullanılır. Bu sebepten dolayı özellikle batıda çok yaygın bir baharattır vede dükkanlarda ve de bahçelerde sıkça rastlanır. Yaprak soğanı böcekleri kovucu özelliği olduğundan bahçecilikte haseratı kontrol etmek için kullanılır.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR