İLGİLİ MAKALELER


Ağaç Baskı Nedir Ağaç Baskı Nasıl Yapılır


Ağaç Baskı, özel bir yöntemle resim yapma ve boyama tekniğidir. Bu teknikle yapılmış resimlere de ağaçbaskı denir. Ağaçbaskı yap­mak için önce düz yüzeyli bir ağaç blok üzerine istenen resim çizilir. Daha sonra çizilen resmin dışında kalan bölümler keskin hır araçla kesilip çıkarılarak, resmin ağaç vuzevınde bir çıkıntı oluşturması sağlanır. En sonunda bu çıkıntıya mürekkep sürülerek uvgun bir kâğıt üzerine bastırılır. Bövlece. ağaç blokun mürekkep sürülmüş olan çıkıntılı bölümleri kağıt üstünde ız bırakır. Kâğıt Üzerindeki baskıda resmin görüntüsü ters çıkacağı için. resmin ağaç blok üzerine ters olarak çizilmesi, hatta sanatçının imzasını bile tersine alması gerekir


Ağaçbaskıda armut, kiraz çınar kavın gibi yumuşak odıınlu ağaçlar kullanılır Baskıda kullanılacak ağaç blokun yüzeyi pürüzsüz ve son derece düz olmalıdır Blok üzerinde desen oluştururken yararlanılan temel araç bıçaktır: ama vıv açmak amacıvla düz va da oluklu keskiler de kullanılır Resmin dışında kalan gereksiz ve bos alanlar da eene keskilerle kesilip çıkarılabilir. Ağaç blokun varıl­maması ve desen kenarlarının pürüzsüz olma­sı için kullanılan araçların çok keskin olması gerekir.
Ağaçbaskı işleminde mürekkep bir silindir yardımıyla sürülür. Silindir ileri geri hareket ettirilerek, desenin bütün çıkıntılı bölümleri­ne ince bir katman halinde mürekkep yayılır. Baskı kâğıdı mürekkepli yüzey üzerine özenle serilir; daha sonra kâğıdın arkası düzgün bir ovma yastığıyla ya da bir kaşık sırtıyla düzenli biçimde ovuşturulur. Blok yüzeyindeki mü­rekkep baskı kâğıdına iyice aktarılana kadar bu işlem sürdürülür.

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ


BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Mutlu olmayı yarına bırakmak, karşıya geçmek için nehrin durmasını beklemeye benzer ve bilirsin, o nehir asla durmaz.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR